Természetesen ez nem jellemző azokra a munkahelyekre, ahol az öltözködés biztonsági vagy higiéniai célt szolgál, de ezekben az esetekben jellemzően a munkahely biztosítja a munkaruhát, és gondoskodni is azok rendszeres mosásáról, cseréjéről.
A váltócipő használatát valamilyen okból kifolyólag az óvodások és kisiskolások szokásának tartják, pedig a felnőtteknek is kifejezetten praktikus tud lenni, kiváltképpen, ha az időjárási körülmények sem a legjobbak. Ilyenkor alapvetően három lehetőségünk van:
- olyan lábbelit viselünk, amely megfelel a kinti időjárási körülményeknek, ellenben a munkavégzés szempontjából nem feltétlen a legpraktikusabb darab;
- olyan lábbelit viselünk, amely a kinti időjárási körülményeknek nem felel meg, ellenben a munkavégzés szempontjából praktikus;
- viszünk magunkkal váltócipőt, így mindkét eshetőség praktikusan abszolválható.
A svédeknél például az a normális, hogy az ember a kinti időjárásnak megfelelő lábbelit visel, a munkahelyükön pedig átvesznek egy bentre való cipőt. Az eljárás logikus: az otthonunkban sem viselünk olyan cipőt, amelyet kintre használunk. Az ember a munkahelyén is legalább ugyanannyi időt tölt el (ébren), mint az otthonában, így logikus, hogy az ember átveszi a cipőjét, amint beér a munkahelyére.
Azokon a munkahelyeken, ahol a dress code még máig érvényes, nagyon alaposan meg kell fontolni a megfelelő munkacipő kiválasztását, hiszen az egész napos munka a kiválasztott lábbeliben zajlik. Egy rossz választás pedig számos kockázatot hordoz magán. Amennyiben a nem megfelelő váltócipőt választjuk, annak akár egészségügyi kockázatai is lehetnek, de a szervezet imázsát is kellőképpen alááshatja! Tehát: az alkalmas váltócipő megválasztásakor érdemes szem előtt tartani, hogy milyen aktuális egészségügyi problémával küzdünk, ha van ilyen – ez esetben indokolt gyógypapucs vagy gyógycipő viselete – milyen potenciális egészségügyi károk érhetnek, és azt is, hogy mely opció passzol leginkább egybe az általunk képviselt szervezet elképzelésével, munkaruhájával, arculatával.
Amennyiben sikeresen abszolváltuk a megfelelő lábbeli kiválasztását, akkor azonnal megtapasztalhatjuk annak pozitív hatásait a munkavégzés során. Csökkenhet a lábizzadás mértéke, amely sokkal komfortosabbá teheti a munkában töltött időt. Természetesen léteznek különböző sprék, krémek, dezodorok és hintőpor állagú készítmények, amelyek a lábizzadás gátlására szolgálnak, de amíg az alkalmas cipő kiválasztásával megoldható a probléma, addig érdemesebb kerülni a mesterséges szerek igénybevételét. A talp szellőzése pedig ez esetben is kiemelt fontosságot kell kapjon, emiatt nem csupán a cipőre, ellenben a hatékony zokni megválasztására is törekedni kell.
Forrás: www.hrportal.hu; www.velvet.hu
Képforrás: www.pexels.com
Írta: Kis Zoltán