Azt feltételezi a gondolat, hogy a tudásunkat folyamatosan fejleszteni kell, a tanulás nem állhat le. Az egész életünk során különböző formákban -formális, informális- tanulunk, képezzük magunkat. Mivel a felnőttkori tanulás egy komplex fogalom, magába foglalja az informális, a nemformális és formális tanulási formákat is. A tanuló felnőtt fogalmának népszerűsítése és elterjesztése, mindennapivá válása ma az Európai Unió egyik célkitűzése. Napjainkra világossá vált, hogy a munkaerő-piac folyamatos változásai, az Európai Unió elvárásai megkövetelik az állandó változást, a tanulásra való hajlandóságot. A felnőttkori tanulás, az önképzés, tudásbázisunkat szélesíteni, látókörünket tágítani, több tudományterületen jártasnak lenni, különböző szakmákhoz érteni szükséges és nélkülözhetetlen, felnőtt fejjel tanulni megszokott és elterjedt gondolattá kezd válni.
A formális tanulás mindenki számára ismerős, hivatalos, intézményi kereteken belül zajlik, a végén végzettséggel,oklevéllel zárul. Ám mi a különbség az informális és nem formális tanulás között?
Az informális tanulás a legészrevétlenebb, mivel a mindennapok során rádiót hallgatunk, újságot lapozunk, beszélgetünk ismerősökkel, ezáltal információkat gyűjtünk. Ezzel szemben a nem formális oktatás iskolarendszer mellett zajlik, általában nem zárul bizonyítvánnyal. Akár egy munkahelyi képzés, valamilyen hobbi tanulása, elsajátítása tartozik ide.
Mivel a munka, karrier mellett az embernek kevés szabadideje van, ezért az online térben, otthonról elérhető lehetőségeket gyűjtöttünk most össze.
Podcastok
A buszon ülve vagy munkába menet a kocsiban egyszerűen hallgatjuk a különböző platformokon a jobbnál jobb, érdekesebbnél érdekesebb tartalmakat. Pszichológiai, politikai, közéleti témákban minden megtalálható.
Facebook csoportok, Instagram oldalak, YouTube csatornák
Megtalálhatóak a social media felületeken olyan szakmai közösségek, amik a hivatásunkhoz, esetleg a hobbinkhoz kapcsolódó. Érdemes megkeresni ezeket a közösségeket, itt kapcsolatokat teremteni, információkat gyűjteni, mert számos új témát, tartalmat, nézőpontot találhatunk a fentebb említett felületeken. Érdemes külföldi tartalomgyártókat is keresni, mert nagyon sok újdonsággal szolgálhatnak.
Munkahelyi e-learning
Amennyiben a munkahely biztosít különböző tréningeket, képzéseket, érdemes élni a lehetőséggel. Manapság már online formában elérhetőek ezek, magunkank oszthatjuk be az időt, a tananyagot, a saját tempónkban haladhatunk.
Duolingo
Amennyiben nyelvtanulás a cél a Duolingo hasznos lehet, ami ingyenes, fejleszti a beszédet, nyelvtani ismereteket. A játékosság az alapja az alkalmazásnak, pontokat gyűjthetünk, érméket kapunk, ha jól teljesítünk.
Webuni.hu
A Webuni egy közösségi tudásplatform, található rajta számtalan kurzus, tanfolyam. Akár egy új hobbit keresnénk, akár egy új szakmát tanulnánk, a Webuni rengeteg lehetőséget rejt magában. Megtalálhatóak ingyenesen elérhető videók, tartalmak is, de vannak fizetős tanfolyamok is.
Az internet, globalizáció nyújtotta lehetőségek által rengeteg csatorna elérhető mindenki számára, ahol képezni tudjuk magunkat, tudásunkat bővíthetjük. Használjuk ki az alkalmat, képezzük magunkat, mert jó pap is holtig tanul!