Nem csak arra van ezáltal lehetőségünk, hogy olyan zöldségeket és gyümölcsöket találjunk meg az áruházak polcain, amik a lakóhelyünkön sosem teremnének meg, de abban is segít, hogy szezonon kívül is hozzájussunk sok zöldséghez és gyümölcshöz, hiszen egy másik kontinensen éppen akkor felel meg az időjárás a termesztésüknek. Mindez kényelmessé teszi vásárlást és frissáru fogyasztást, de érdemes mégis figyelembe venni a szezonalitást. A fenntarthatóság egyik fontos eleme, hogy helyi termékeket vásárol és használ az ember, legyen szó élelmiszerről, dísztárgyakról, akár ruhákról is. A helyi termékek előnye, hogy nem kell messziről, nagy károsanyag kibocsájtás mellett szállítani, illetve a helyi termelőknek is segít biztosítani a megélhetést. Szerencsére Magyarországon a klímaváltozás miatt gyakran kicsit eltolódva, de még mindig jól elkülöníthető négy évszak van, ezért igen változatos, hogy melyikben mi terem meg. Így, ha odafigyelünk, hogy mindig fogyasszunk szezonális terményeket is, akkor nagy eséllyel növelni is tudjuk a táplálkozásunk változatosságát, hiszen hónapról hónapra változik, hogy éppen mi terem meg.
A szezonális vásárlás előnye a megfizethetőség is, mert ilyenkor minden termelőnél érhető módon egyszerre érik be az adott zöldség és gyümölcs, ezért egyszerre árulják, ami versenyhez vezet. Így ahelyett, hogy a boltban egy termelőtől származó terméket egy adott áron tudunk megvenni, például a piacot vagy vásárcsarnokot végigjárva könnyen megtalálhatjuk a legkedvezőbb árú terményt. Különösen, amikor jó a termés valamilyen nem jól tárolható élelmiszerből, akkor akciókra is számíthatunk, mert nyilván a termelőnek is az az érdeke, hogy a lehető legtöbbet el tudja adni mielőtt az veszít a minőségéből.
Természetesen termelője válogatja, hogy ki mennyi és milyen műtrágyát, tápszereket, rovarirtókat és hasonló vegyszereket használ a terményeken, viszont, amikor a helyi termelők kínálatából válogatunk, akkor egyrészt közvetlenül tőlük tudunk pontos tájékoztatást kérni erről, másrészt, megint nagyobb esélyünk van találni valaki mást, aki kevesebb vagy más vegyszereket használ, attól függően, hogy mi az igényünk, preferenciánk ilyen téren.
A tavasz érkezésével is érdemes végignézni a szezonális alapanyagok listáját és recept lehetőségeket, hogy ezeket beillesszük a mindennapjainkba. Áprilissal már igazán beköszönt a tavasz nem csak az időjárásban, de a növénytermesztésben is. A visszafogottabb téli kínálatot felváltják az első gyümölcsök és friss zöldségek, amik tele vannak vitaminokkal, ezért fogyasztásuk segíti tavasszal az immunrendszerünk fejlesztését is. Összegyűjtöttük a továbbiakban ezeket a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket, valamint elkészítési lehetőségeket is felvillantunk, de ez persze nem fedi le az össze lehetőséget, amire egy adott növényt használni lehet; inkább csak inspiráció.
Márciusról áprilisra
Több olyan zöldség is van, ami már márciusban elkezd teremni, de még áprilisban is élvezhetjük. Ilyenek a hónapos retek, a madársaláta, a medvehagyma, az újhagyma, a metélőhagyma, és a petrezselyemzöld. A hónapos, vagy másik ismert nevén piros retek, a legtöbbek fejében szendvicsek esetleg saláták nyers alapanyagaként vagy magában fogyasztva él, ugyanis nem csak ropogós, de általában pont egy falatnyi. Egy izgalmas alternatív elkészítési mód lehet a sütőben sütés. Ilyenkor egészen puhára sül, ezért használhatjuk krumpli helyettesítő köretként, de akár saláta alapjaként is. Különböző módon fűszerezve más és más karakterű ételekhez illik. Süthetjük egyszerűen sóval, borssal, olívaolajjal. Lehet az olaszos ízvilág szereplője bazsalikommal, rozmaringgal, citromlével készítve vagy pikáns chiliporral és köménnyel. Illetve bármelyik ízkombinációban szórhatunk rá petrezselymet és sajtot is. Ezen kívül érdekes újítás lehet a sült retket más zöldségekkel, mint spenóttal, snidlinggel, gombával és citromlével egy tavaszi ízvilágú rizottóhoz adni. Hasznos tipp a retek megfonnyadásának megelőzésére egyrészt, hogy mielőtt a hűtőbe tesszük, távolítsuk el a leveleit, ugyanis ezek elvonják a nedvességet a gumótól. Ezen túl az is segíthet, ha nedves konyhapapírba csomagoljuk vagy vízbe állítjuk.
Ha április, akkor medvehagyma, ugyanis nem terem hosszan, de az országban sok helyen az erdőkben is megtaláljuk, ahol fejenként maximum két kilónyit le is szedhetünk, ami egy-egy medvehagyma levél súlyát tekintve igen jelentős mennyiség. Rengeteg formában felhasználhatjuk. Csinálhatunk például fűszervajat úgy, hogy a vajat medvehagymával, citromlével és fokhagymával aprítóképpel összekeverjük, vagy magunk kézzel feldaraboljuk és összekeverjük. Összekeverhetjük a már emlegetett retket, medvehagymát, sárgarépát egy joghurtos, mézes, citromleves, mustáros, olívaolajos szósszal, hogy egy igazi tavaszi salátát kapjunk. Lehet a medvehagyma szószok alapanyaga is, amit húsokhoz tálalhatunk például. Az apróra vágott medvehagymát ehhez liszttel, olajjal, tejjel, főzőtejszínnel, fokhagymával, sóval és borssal kell csak összefőzni, és máris egy új ízt ad a teljes fogáshoz. Keverhetjük tésztaételekbe is, ugyanis a melegtől a spenóthoz hasonlóan ez is összeesik, így jobban összeragad-keveredik a tésztával. Izgalmas megoldás lehet a tésztába sütés is, például bagett, házi zsemle vagy pogácsa tésztájába is belegyúrhatjuk, így érdekes tavaszi ízt csempészhetünk a megszokott péksüteménybe. A medvehagyma esetében nagyon fontos a tartósításra és a rövid élettartamra gondolni, mert kár lenne, ha egy ennyire szezonális alapanyag végül a kukában végezné. Gyorsan fel kell tehát használni, de egy kicsit meghosszabbíthatja az élettartamát, ha a hűtőben egy pohár vízbe állítjuk. Ha túl sok megmaradna, le is lehet fagyasztani, viszont ilyenkor teljesen megváltozik az állaga, ezért a fagyasztás után kiengedett medvehagymát inkább csak krémlevesek alapanyagaként vagy a már említett péksütemények tésztájába sütve érdemes felhasználni.
Egy másik tavaszi hagyma az újhagyma is terem ilyenkor. Ezt elsősorban ízesítésre szoktuk és érdemes használni köreteknél, sülteknél, szendvicsekhez, vagy éppen ázsiai ízvilágú fogásokhoz. Egy szokatlan, de annál vadabb lehetőség az újhagymából főzeléket főzni. Ehhez a nem mindennapi recepthez edényben hevített vajhoz adjuk a felkarikázott újhagymát és kockázott krumplit, ezeket főzzük, majd lisztet, tejet, vizet adunk hozzá, együtt főzzük, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, savanyúuborkát, és végül még tejszínt is adunk hozzá.
Egy igazi csodanövény a tavasszal érő madársaláta. Minden élethelyzetben és egészségügyi állapotban kínál segítséget, ugyanis fokozza az immunrendszer működését, sok benne a folsav, jó vasforrás és még az antioxidáns tartalma is magas. Fogyaszthatjuk különböző szendvicsekben vagy ezekhez, de tavaszi saláták alapanyagaként is kiváló. Például egy gyors és egyszerű megoldás a madársalátát a már említett újhagymával, retekkel, répával, koktélparadicsommal együtt felvágni és összekeverni citromlével, olívaolajjal, sóval és borssal. Egyszerű szószt is készíthetünk rá görög joghurtból, fokhagymából, snidlingből, citromhéjból, sóból és borsból. Ezt már magában köretkét is fogyaszthatjuk, de bármilyen fehérjeforrás hozzáadásával egy teljes értékű fogást kreálhatunk belőle. A madársaláta kapcsán is arra kell odafigyelni, hogy 2-3 napot bír csak a hűtőben is, ezért gyorsan fel kell használni.
Sóska és spenót
Nem a legnagyobb kedvencek ezek általában, de egészségügyi hatásuk miatt mindenképpen érdemes őket fogyasztani. A sóskának magas az A-, a B-, és a C-vitamin tartalma is, így jót tesz a szemnek és a bőrnek, de a hagyományos gyógyászatban a magas vérnyomás és az álmatlanság orvoslására is használták. A spenót tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Magas az A-, C-, valamint K-vitamin tartalma. Emellett rost, cink, magnézium, szelén forrásként is jó megoldás. Erősíti az immunrendszert és véd a fertőzésektől. Mindkét zöldség leggyakoribb elkészítési módja a főzelék, de vannak alternatív megoldások is. Spenótból például főzhetünk krémlevest is. A spenóton kívül csak tejszín, liszt, cukor, vaj és só kell hozzá. Azért, hogy laktatóbb vagy ízében kicsit változatosabb legyen, kenyérkockákat vagy éppen krumpli kockákat is piríthatunk hozzá levesbetétként. Szárított változatát egyébként fűszerként és teaként is lehet fogyasztani, de tekintve, hogy szezonálisan frissen elérhető, ezt érdemes kihasználni. A spenótból tésztaétel készítését javasoljuk a főzeléken túl. Ehhez a fagyasztott vagy friss spenótot tejjel, főzőtejszínnel, sóval, borssal, fokhagymával szósszá főzzük. Ezt már így is tálalhatjuk megfőzött tésztával, de még egy csavart tehetünk az ételbe. A főtt tésztát a szósszal összekeverjük és kivajazott sütés álló tálba tesszük, a tetejére reszelt sajtot szórunk, és az egészet még a sütőben is összesütjük, amíg a teteje aranybarnára sül. Sem a spenót, sem a sóska nem áll el hosszan, de tárolni hűtőben mosás után szárazon érdemes, valamint könnyen fayaszthatók is.
Amiknek a szára is értékes
A spárgának is szezonja van, ráadásul ez már önmagában is lefedi a fél szivárványt, ugyanis van fehér, lila és zöld változata is. A spárgát grillen magában megsüthetjük. Könnyen készíthetünk belőle krémlevest. Vajon megpirított vöröshagymához adva krumplival együtt zöldség alaplében sóval, borssal, szerecsendióval összefőzzük. Tejszínt és sajtot keverünk hozzá, és már tálalhatjuk is. Emellett például sós pitének is lehet az alapanyaga. Nedves konyharuhába csavarva 2-3 napig is elálla a hűtőben, de érdemes vagy azonnal felhasználni vagy lefagyasztani, hiszen így 6-8 hónapig is használható.
Szintén ilyenkor kezdődik a rebarbara szezon, viszont ennek fogyasztása csak hőkezelés után javasolt, ugyanis csak így bomlik le benne az oxálsav, ami nagy mennyiségben hozzájárulhat a vesekőképződéshez. Rengeteg módon felhasználhatjuk. Talán a legismertebb megoldás a rebarbarás pite vagy rétes, de készíthetünk belőle például gyümölcslevest is. Ráadásul lekvárt is főzhetünk belőle, vagy mártást sóval, cukorral, étkezési keményítővel és tejszínnel főzve. Egy kis különleges édesség talán a tejbegríz-gombóc rebarbara szósszal. Ehhez megfőzzük a tejbegrízt a szokásos módon, majd amikor elhűl, gombócokat formázunk a masszából. A szószhoz szőlőlevet forralunk citromhéjjal, ebbe belekeverjük a felaprított rebarbarát és cukorral összefőzzük. Ízlés szerint egy részét vagy egészét összeturmixoljuk és már kész is a szósz a gombócok mellé.
Gyógy- és fűszernövények
Áprilisban már frissen is elérhető néhány olyan fűszernövény, aminek számos egészséget javító hatása is van. Ilyen például a petrezselyem zöldje, ami olyan tápanyagokat tartalmaz, mint az A- és K-vitamin, így hasznos a csontoknak és segít a vérrögök megelőzésében is.
Szintén hasznos a lestyán, amit áprilisban már nem csak szárítva, de frissen is elérhetünk. Levesekhez, húsételekhez és főzelékekhez is jó adalék, viszont fontos, hogy a főzés végén adjuk hozzá az ételhez. A népi gyógyászatban gyomorerősítőként, emésztés javítóként használják, valamint vesekő kialakulásának megelőzésére is hasznos.
Végül, említésre érdemes a snidling vagy metélőhagyma is. Hozzájárul a csontok egészségéhez, az alvásminőség javításához, illetve egyesek szerint rákellenes hatása is van. Nyersen érdemes fogyasztani, hogy a vitaminok, ásványi anyagok a lehető legnagyobb mértékben tudjanak hasznosulni belőle. Jó kiegészítője lehet salátáknak, szendvicseknek is.
Reméljük, hogy a listával és tippekkel olyan áprilisban szezonális növényeket is eszedbe juttattunk, amikről esetleg korábban nem gondolkoztál. És bízunk benne, hogy a felhasználási lehetőségek és az egészségügyi hatásaik meghozzák a kedvedet a kísérletezéshez, legyen szó új alapanyagokról vagy már ismert növények új elkészítési módszereiről. Kellemes főzést és változatos étkezést kívánunk!
források: www.receptneked.hu, www.maradeknelkul.hu, www.tudatosvasarlo.hu, www.gasztrohos.hu, www.sobors.hu, www.streetkitchen.hu, www.mindmegette.hu, www.nosalty.hu, www.hazipatika.com
képek forrása: www.unsplash.com, www.pexels.com