Stabil hídként a munkavállalók és a munkáltatók között. Tudjon meg többet rólunk!

2024 . December 5. 8 perces olvasmány Tanulás, mooc

Online kurzusok és MOOC-ok: Miért érdemes ezeket választani és hogyan válasszunk közülük?

Van, amikor többet szeretnénk tudni a világról, mint az iskolai, egyetemi tantárgyainkon tanultak

Hírek

Az is előfordulhat, hogy speciális készségeket szeretnénk elsajátítani annak érdekében, hogy a munkaerőpiacon előnyt szerezzünk. De vannak olyanok is, akik már megszerezték az érettségit, a diplomákat, és kevésbé szervezetten, de továbbra is szeretnének rendszeresen tanulni. Rajtuk túl mindenki másnak is hasznosak lehetnek ezek a kurzusok, akik csak kicsit kíváncsiak. De mik is az előnyök? Hol találjuk meg ezeket és mennyire költségesek? Mindezekre igyekszünk részletes válaszokat adni, hogy megtaláld a számodra megfelelő megoldást.

Először szögezzük le, hogy mit jelent a MOOC betűszó. Ez a massive open online course rövidítése, ami magyarra fordítva nagyjából hatalmas nyílt online kurzust jelent. Ezen programoknak a lényege, hogy  minden tanulni vágyóhoz online eljuttatja a tananyagot részvételi korlátok nélkül.

Azzal, hogy a kurzusok digitálisak lehetőséget adnak a kurzust készítőknek, hogy jobban átlássák a felhasználók információi alapján, hogy mire van kereslet, honnan keresik fel az oldalukat, hol tudják elérhetőbbé és láthatóbbá tenni magukat.

Azoknak kifejezetten hasznosak ezek a képzések, akik nem jutottak be egyetemre vagy annak a magas költsége miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy ilyen formátumban tanuljanak. A MOOC kurzusok elvégzéséről is kapnak dokumentumot, ami nem helyettesít egy diplomát, de demonstrálhatja egy állásjelentkezéskor, hogy van már dokumentálható háttértudása a szakmáról a jelentkezőnek, illetve azt is, hogy kellően lelkes és motivált ahhoz, hogy nem tradicionális módokon bővítse a tudását. Ezek pedig olyan tulajdonságok, amik bármelyik vállalkozásnak jól jönnek.

Segíthetnek az ilyen képzések bekerülni felsőoktatási intézményekbe, mert ha Magyarországon nem is, több helyen a kreditrendszerben akár ezeket is el lehet számoltatni, mint teljesített kurzusokat, és ez növeli a felvételi esélyét vagy éppen ezzel lesz meg a kellő kreditszám, hogy az alapképzéshez nem közvetlenül kapcsolódó mestert tudjon valaki elkezdeni. Ezek által a MOOC és más online kurzusok megkönnyítik, hogy egyénileg alakítsuk a karrierünket.

Tanulmányi szempontból azért is érdekesek ezek a kurzusok, mert a világ különböző pontjairól „érkező” oktatók tartják őket, így különböző stílusban, szakmai szempontokat megmozgatva, eltérő tanítási módszerekkel és magyarázatokkal szolgálhatnak, mint amihez a saját oktatási kultúránkban éppen hozzá vagyunk szokva. Lehet, hogy pont így értünk meg jobban egy tárgyat, amivel korábban küzdöttünk, mert olyan példán keresztül mutatják be, ami a mi agyunknak jobban értelmezhető, mint a korábban hallottak. Több platformon futnak kurzusok, és sok helyen a világ vezető intézményeinek szakértői tartják ezeket, így különösen magas színvonalú tartalmakhoz van hozzáférése a hallgatónak. Vannak olyan oldalak, mint a coursera, ahol nem csak egyetemek, de nagyvállalatok, mint a Google és Meta is kínálnak specifikus kurzusokat.

Nem szükséges mindenkinek a hagyományos iskolából felsőoktatáson át munkába modellt követni. Ez megkönnyíti a pályaváltoztatást is. Azoknak is segít, akik még nem alakították ki a saját pályájukat, hanem a közoktatás végén elveszettnek érzik magukat a sok lehetőség között. Mivel a kurzusok széles skálán mozognak, betekinthetünk és kipróbálhatunk különböző tudományterületeket, hogy kiválasszuk a magunknak legérdekesebbet, a céljainkhoz és tulajdonságainkhoz leginkább passzolót. A kurzusok ugyanis ingyenesen elérhetők, így nincs komoly rizikó faktor abban, ha valaki elkezd egyet.

A konkrétan ezzel foglalkozó oldalakból sok van, itt kettőt mutatunk be kicsit részletesebben, az egyik a MOOC, amit már többször említettünk, a másik pedig a coursera, amivel több magyar egyetemnek is van kapcsolata.

A MOOC ingyenes kurzusai a következő nagyobb kategóriákba sorolhatók: számvitel, területi tanulmányok (ez a különböző kontinensekre és régiókra vonatkozik), business és menedzsment, kémia, számítógép programozás, számítógép programozási keretrendszerek és csomagok (például AWS, Azure, Blockchain), számítástechnika, kreatív művészet, aktuális események/jelenségek, adat tudományok, design, oktatás, mérnöki tudomány, vállalkozói szellem, pénzügy, befektetés, nyelvek, egészség és jóllét, társadalomtudományok, marketing, matematika, média, fizika, szakmai fejlődés, software fejlesztés, bölcsészettudományok és statisztika. Ezek a MOOC saját kategóriái és minden nagy csoporton belül legalább öt kisebb van, ami tovább osztható a konkrét kurzusokra. Elég lehetőség van tehát arra, hogy mindenki találjon olyat, ami igazán érdekli. Ezek a kurzusok jellemzően 6-8 hetesek, de nem annyira intenzívek ebben az időszakban, mint egy teljes nappali egyetemi képzés. Videó formátumú előadásokon alapulnak, ami kvízekkel, olvasmányokkal, megbeszélésekkel, kutatási tevékenységgel egészülnek ki.

A courseran a programok hossza és típusa eltérőbb, mint a MOOC-on. Itt kifejezett teljes egyetemi programok is találhatók. Ezek a diplomát adó képzések nem ingyenesek, viszont mivel teljesen online folynak, a hallgató így is sokat tud spórolni a költözés költségein. A diplomát adó képzések főként a számítástechnikához és a közgazdasághoz kapcsolódnak. Itt a nagyobb tantárgycsoportok: adat tudomány, business, számítástechnika, IT (információs technológia), nyelvtanulás, egészség, személyes fejlődés, fizikai tudomány, mérnökség, társadalomtudományok, művészetek és bölcsészettudományok, matematika és logika. Ha megnyitjuk az egyes tantárgycsoportokat, fel vannak sorolva a courseran elérhető diplomát adó programok, azok a 3-9 hónapos kurzusok, amiknek a teljesítéséről hivatalos igazolást állítanak ki, illetve egyedül álló kurzusok és az olyan készségek, skillek, amik az adott tudományterülethez kapcsolódnak.

A kettő összehasonlításában elmondható, hogy mindkét platformon tudományterületek széles skálájából válogathat a tanulni kívánó. A coursera programja széleskörűbbek a velük elérhető képesítések szempontjából, viszont itt nem minden program ingyenes, ami a MOOC-ról elmondható.

Az online kurzusokat kínáló weboldalak közül az alapján érdemes választani főként, hogy milyen célunk van a képzéssel. Meg akarunk ismerni egy új tudományterületet betekintés szintjén, át akarjuk képezni magunkat szakmai szempontból, vagy egy teljes diplomát szeretnénk online megszerezni.

Érdemes tenni egy próbát az online kurzusokkal, mert kifejezetten az ingyenesekkel semmi veszíteni valónk nincs, viszont jelentős előnyökre tehetünk szert szakmailag és az érdeklődésünket, tanulási készségünket is segíthet fenntartani az iskolai éveken túl. Jó böngészést és tudás bővítést kívánunk!

források: library.educause.edu, mooc.org, manchester.ac.uk, courera.org
képek forrása: unsplash.com, pixabay.com

 


További híreinkTovábbi híreink

A hustle culture horrorba torkolló tündérmeséje
A hustle culture horrorba torkolló tündérmeséje
Július 30 . Tag ikonkép4 perces olvasmány

A 21.században egyre többen válunk a siker megszállottjaivá. A lehetőségek századában járunk, kicsi ...

elolvasom
Kiégtél vagy csak megégtél? A „burn-out” szindróma
Kiégtél vagy csak megégtél? A „burn-out” szindróma
Június 3 . Tag ikonkép7 perces olvasmány

Még a legerősebb húr is, ha elég sokáig feszítjük, előbb utóbb elszakad. Így járhatunk saját határai...

elolvasom
Miért nem jeleznek vissza a cégek a beadott pályázatokra?
Miért nem jeleznek vissza a cégek a beadott pályázatokra?
Május 17 . Tag ikonkép7 perces olvasmány

Az álláskeresésnek a várakozás az egyik legnehezebb része, főleg, ha a jelöltek hiába reménykednek.

elolvasom
Munkát vagy munkaerőt keres? Mindkettőben segíthetünk!

Ha szolgáltatásainkkal kapcsolatban kérdése lenne, kattintson a Cégeknek, míg ha munkalehetőségeink érdekelnék, akkor a Tovább gombra!