Egyensúlyról akkor beszélhetünk, ha az egyén elégedett a munkahelyi és családi szerepével, illetve a feladataira is megfelelő időt tud fordítani.
Amennyiben a munka rendszeresen a magánélet rovására megy, vagy éppen fordítva: a magánéleti teendők elveszik az energiát a munkától, míg hosszabb távon veszélybe sodorhatja a karriert és a testi-lelki egészséget, egyensúlyt!
A munka és magánélet közötti egyensúlynak megteremtése a nőket kiemelten érinti, ugyanis a munka mellett jellemzően ők vállalnak nagyobb szerepet a családi feladatok ellátásában, a gyermeknevelésben vagy éppen a beteg családtagok gondozásában, ápolásában. Az utóbbi években azonban megfigyelhető egyfajta tendencia, amely a férfiak helyzetét illeti: legfőbb feladatuk továbbra is a család anyagi hátterének biztosítása, ellenben egyre többük vesz komolyabban is részt az apasággal szorosan összekapcsolódó feladatokban.
Egyes kutatások kimutatták, hogy azok az alkalmazottak teljesítenek jobban a munkahelyükön, akik rugalmas időbeosztásban tevékenykedhetnek, ellentétben azokkal, akiket pénzzel vagy béren kívüli juttatásokkal (pl.: uszodabérlet, üdülési csekk) motiválnak! Nagyon fontos tényező a nyugodt és kiegyensúlyozott lelkiállapot és a stresszkezelés egyéni módjainak kialakítása is, amit egyrészt a szabadidős tevékenységek, másrészt a munkahelyi légkör egyaránt befolyásol.
A szóban forgó egyensúly kidolgozása, megtartása és a harmónia megléte számtalan pozitív hatással bír az egyén számára! Fejleszti az életminőséget és az egyéni jóllétet, az egyén sokkal boldogabbá, kiegyensúlyozottabbá válhat ezáltal! Nagyban hozzájárul a képességek kibontakozásához, nem mellesleg előidézheti egy új családi modell kialakulását, amelyben a kötelezettségek méltányosan oszlanak meg!
Hasonlóan az egyénhez, a munkáltató számára is számos előnnyel jár a családi kötelezettségek tiszteletben tartása, a toleráns légkör megteremtése, ugyanis: vonzó az alkalmazottak számára, amely növeli a vállalat versenyképességét! Csökkentheti a fluktuációt, mérsékeli a betegség miatti távol maradást, valamint nő az alkalmazottak motivációja, ezzel a munkavégzés hatékonysága is!
Most, hogy általánosságban körbejártuk a munka és magánélet egyensúlyának alapvető pontjait, érdemes kitértünk arra is, hogy mi idézheti elő annak felbomlását! A stressz természetes emberi válasz a kihívást jelentő vagy veszélyes helyzetekre. Egy kisméretű stressz (pl.: szoros határidő) még hasznos is lehet, mert fokozott energiához és termelékenységhez vezethet! Ezzel szemben, a hosszú ideig tartó vagy túl nagy mértékű nyomás fizikailag és mentálisan is megerőltető! A hosszabb ideje fennálló, krónikus stressz miatt kialakuló érzelmi kimerültség negatívan befolyásolja a családi kapcsolatok minőségét és a teljesítmény mértékét.
A munka és a magánélet egyensúlyának felborulása az egyénre és a munkáltatójára nézve is hátrányos! Az egyén számára első sorban azért, mert romlik a fizikai, szellemi és lelki állapota, így könnyedén elvesztheti a motivációját (pl.: kiégés), míg munkáltatói szempontból azért káros, hiszen nő a munkahelyi stressz foka, gyengül a dolgozói elköteleződés, ezekkel párhuzamosan pedig nagy mértékben romlik az eredményesség!
Persze, jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mégis miként javítható az egyensúly, hoztunk is Nektek néhány hasznos tippet, amelyeket követve, garantált a siker!
Gondold végig az életed prioritásait, összpontosíts a kulcsfeladatokra, valamint az igazán fontos kötelezettségekre! Tekintsd át egy tipikus hét elvégzendő feladatait, és próbáld meg csökkenteni az időveszteséget, a dolog kulcsa: az időgazdálkodás! Amennyiben lehetőséged van rá, vásárolj online, csökkentsd az ingázást, kerüld a közösségi média túlzott használatát, így potenciálisan kevesebb idő alatt több feladat végezhető el!
Határozd meg pontosan a munkaidőd, és szabadidődben semmiképpen se foglalkozz a munkahelyi problémákkal! Húzd meg a határokat! Ne vidd haza a munkát, az otthonodban ne az irodai levelezést olvasgasd, kapcsold ki a céges telefont, és lehetőleg hagyd az irodában a munkahelyi feszültséget!
Fontos, hogy szánj időt magadra, a regenerálódásra, ugyanis könnyedebben vészelheted át a felmerülő akadályokat! A pihenőidő elengedhetetlen a sikerhez, ezért lehetőség szerint rendszeresen szánj időt arra, ami kikapcsol! Olvass, sportolj, kirándulj, vagy csak tedd a semmit!
Természetesen időnként minden munka fárasztó, stresszes, de ezt könnyebb elviselni, ha szereted azt, amit csinálsz! Ha rosszul érzed magad a munkahelyeden, fontold meg a váltást! Érdemes belevágni a tanulásba is, frissen tartja az elmét és előrelendítheti a karriered is!
Kutatások kimutatták, hogy amennyiben az alapvető szükségletek kielégülnek, a magasabb jövedelem nem feltétlen vezet boldogsághoz! Boldog lehetsz egy új autó nélkül is vagy egy financiálisan kedvezőbb otthonban is – mindezekért a szabadidős tevékenységek kárpótolnak!
Az ember társas lény, így a jó kapcsolatok segítenek megbirkózni a stresszel, ellenben ezek kialakításához időre van szükség! Ha teheted, az időd fordítsd a családra, barátokra, szeretteidre és ne ess túlzásba a munkát illetően!
Ha szeretsz mozogni, az nagyban segítségedre lehet a mentális felfrissülésben, hiszen a rendszeres testmozgás csökkenti a stresszt, a szorongást és a depressziót!
Írta: Kis Zoltán
Forrás: www.egeszsegvonal.gov.hu
Képforrás: www.pexels.com