De, hogy pontosan miért is éri meg csapatban dolgozni? A csapatmunka előnyei tagadhatatlanok, hiszen egy jól összetartó, koherens csapatban végzett munka mind az egyén, mind a szervezet számára fontos előnyekkel jár. Fontos, hogy ahhoz, hogy egy csapat élvezze a közös munkát, ahhoz jól szervezettnek kell lenni! Ezenkívül a kitűzött céloknak valóban közösnek kell lenniük, és azokat a csapat minden tagjának meg kell értenie és el kell fogadnia. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy csapatban dolgozni jó dolog, hiszen a csapattagok jobb teljesítményt nyújtanak, mint egyénileg. Még akkor is jobb az elért eredmény, ha az egyének önálló teljesítményét adnánk össze! De természetesen, ahogy a legtöbb dolognak, úgy a csapatmunkának is megvannak a maga negatív (lehetséges) hozadékai.
Előnyök az egyén számára:
- hovatartozás: segít az egyéneknek, hogy valaminek a részének érezzék magukat
- feszültség: a munka kevésbé feszült, kevésbé stresszes és kevésbé frusztráló, mivel a tagok között megoszlik a felelősség, illetve maga a munkafolyamat
- együttműködő tanulás és kreativitás: mindenki számára adott a lehetőség, hogy mind az információkat, mind a tudást megossza a csapat többi tagjával, ezáltal a döntéshozatali folyamatban több nézőpont is megjelenik
- gazdasági ösztönzők és a szakmai elismerés is megosztott
- nagyobb integrációt valósít meg az emberek között, elősegítve a kapcsolatok, a méltányosság, a barátság és az együttműködés fejlődését
Előnyök a szervezet számára:
- növekvő termelékenység: a közös döntéshozatal eredményeként nő a munka mennyisége és minősége
- nagyobb elfogadás: az egész csapat részvételével hozott döntések szélesebb körben elfogadottabbak, mint az egyének által hozott döntések
- erősödik a kollektív szellem és a szervezet iránti elkötelezettség
- a munkavállalók közötti tudás- és információáramlás fokozódik, ami jobb ötleteket és döntéseket eredményez
- a sokszínűbb nézőpontok a problémák új megközelítési módjaihoz vezetnek
- növekszik a többi munkavállaló nézőpontjának megértése
- a vállalat munkatársainak felhatalmazása és elkötelezettsége fokozódik
Hátrányok:
Nagyon fontos, hogy ne keverjük a csapat és a csoport kifejezéseket, hiszen sok különbség van közöttük. Különösen, ha az eredményekről van szó: egy munkacsoport eredménye attól függ, hogy a tagok mit tesznek, míg ezzel szemben egy csapat teljesítménye pedig magába foglalja az egyéni eredményeket és a közös munka eredményét is! Rossz csapatmunkának tekinthető az, ha valójában csoportban tevékenykedünk, amelyben valaki megmondja, hogy a többieknek mit kellene csinálniuk. Ilyen esetekben a megoldásra váró probléma megoldás nélkül marad, és a felek sem érzik azt a jellegű szabadságot, amelynek a munka, vagy az alkotás során ki kellene bontakoznia. Néhány jelenség, amelyet érdemes elkerülni, amennyiben hatékony csapatmunkát szeretnénk végezni:
- kompetencia hiánya: ebben az esetben az érdemi segítség hiányáról beszélhetünk, tehát nagyon fontos, hogy legyen egy olyan személy a csapatban, aki kompetens az adott témában.
- konformitás: ez a jelenség annyit tesz, hogy a csoport tagjai egy erőteljesebb véleményhez igazodnak, egyfajta egységesedési folyamat indul el, amely sem a munkára, sem az egyénekre, sem a szabad gondolkodásra nincs jó hatással! Lehetséges megoldásként a brainstormingot ajánljuk!
- kockázatvállalás: ilyenkor a döntés nagy eséllyel merészebb lesz, hiszen nincs gazdája a döntéseknek, és szinte lehetetlen bárkit is felelősségre vonni, ezért fontos, hogy mederben tudjuk tartani a munkafolyamatokat!
Aranyszabályok:
- Tisztázzátok a csapatmunka célját/céljait!
Ha a közös munka megkezdése előtt tisztázatlanok maradnak az elvárások, a célok, szinte minden bizonnyal gyengébb teljesítmény várható, hiszen logikus, ha a csapat nem tudja, hogy pontosan milyen teljesítményt és eredményeket várunk el tőlük, akkor nem is fogják tudni hozni azokat. A munka megkezdése előtt mindenképpen érdemes átbeszélni, hogy miért is jött létre a csapat, és hogy milyen mérföldköveket szeretnénk elérni velük. Fontos, hogy ezt egyértelműen tegyük meg!
- Legyen egyértelmű, hogy ki milyen szerepet tölt be a csapatmunka során!
A hatékony csapatmunka titka nem csupán a célok pontos megfogalmazásában merül ki, hiszen akkor tud csak olajozottan haladni a munka, ha mindenki ismeri az egyes tagok pontos feladatát és szerepét! Fordított esetben a tagok egymás között passzolgatnák a megoldandó feladatokat, ami egyértelműen konfliktushoz, és ebből adódóan garantált káoszhoz vezet! Hogy ezt kiküszöbölhessétek, használjatok munkafolyamat-térképet, amelyen folyamatosan ábrázolni tudjátok, hogy ki milyen folyamatban vesz részt, vagy hogy milyen jellegű munkával járul hozzá a feladatmegoldáshoz.
Alapvetően kilenc kulcsfontosságú szerepet különböztethetünk meg a csapatmunka során:
- integrátor: koordinál és integrál
- alkotó: kreatív ötleteket kezdeményez
- tanácsadó: további információk keresésére ösztönöz
- védelmező: vívja a külső csatákat
- ellenőr: megvizsgálja a részleteket és betartatja a szabályokat
- producer: irányt ad és nyomon követi az eseményeket
- szervező: struktúrát biztosít
- tanácsadó: a lehetőségek széles körű elemzését nyújtja
- promoter: segíti az ötleteket, ha egyszer már elindították.
- Hibázni szabad!
Az innovatív gondolkodás elősegítése érdekében el kell fogadtatni a hibázás lehetőségét a csapat minden egyes tagjával, hogy senki ne féljen kockázatot vállalni, és új ötletekkel előállni.
- Legyen egy szabályrendszer!
Lehetnek a csapattagok bármennyire fegyelmezettek, ha nincs egy olyan szabályrendszer, amelyhez igazodni tudnának. A legideálisabb, ha még a projekt legelején megállapodtok a legfontosabb szabályokban! Ez nem jelenti azt, hogy menet közben ne lehetne ezeken változtatni, csupán nem árt, ha van egy alapkészlet, amelyet mindenkinek kötelessége betartani!
- Legyen egyenes és őszinte a kommunikáció!
A közös munka szempontjából természetesen fontos, hogy hatékonyan folyjon a kommunikáció a csapat minden tagja között. Érdemes lehet minden napot egy közös, rövid megbeszéléssel indítani, ahol tisztázni tudjátok a felmerülő kérdéseket, kezelni a konfliktusokat, és megoldást keresni az esetleges problémákra. Fontos, hogy mindenki vissza tudjon jelezni a munkát, és az egyéni érzéseket illetően, hogy azokat feldolgozva tudjatok hatékonyabb munkát végezni!
- Ünnepeljetek!
Amennyiben hatékony, és ezáltal eredményes volt a közös munka, akkor ünnepeljétek meg azt! Ha a csapatmunka során minden a tervek szerint haladt, álljatok meg egy pillanatra, és szánjatok egy percet az ünneplésre! Az egyik legjobb motiváció is egyben, ha a teljesítményt elismerik!
Források: freebees.io; temenedzsered.hu Képforrások: pexels.com; pixabay.com
Írta: Kis Zoltán