Az elektronikus eszközeink igénybevétele az élet számos területén elkerülhetetlenné válik – a munka világában a home office dominanciája során szinte alapvetővé vált a számítógépek, mobiltelefonok huzamosabb ideig való használata.
Nem meglepő módon, a világ digitális változása időnként igen súlyos hatással bír az emberekre, és azok jóllétére, amelyet technostressznek nevezünk! Minden olyan negatív körülményt ide sorolhatunk, amelyeket a technológia idéz elő. Amennyiben Neked is nehezedre esik elszakadni a képernyőtől vagy a közösségi médiától, illetve, ha szorongsz, ha nem csekkolhatod le az értesítéseid, akkor mindenképpen tarts velünk!
Nagy szerencsénkre a technostresszre válaszul megszületett a digitális detox, avagy a digitális méregtelenítés fogalma! Ez lényegében átmeneti elszakadást jelent az elektronikus készülékektől, valamint néhány olyan módszert is magába foglal, amelyek segítségedre lehetnek a digitális eszközök iránti elkötelezettséged csökkentésében, a mentális egészség javításának szolgálatában!
Na, de pontosan milyen előnyei vannak a digitális detoxnak? – merülhet fel jogosan a kérdés!
Mindenekelőtt érdemes kiemelni, hogy a „digitális eszköz” nem egyenlő a mobiltelefonnal, ennek jelentése sokkal szélesebb skálán mozog, mint hinnénk. Magába foglalja a számítógépet, laptopot, tabletet, a televíziót és a videójátékot is!
A digitális detox számtalan pozitív hatást gyakorol mind a fizikai, mind a mentális egészségünket nézve! Első körben csökkenti a technostressz miatt kialakuló szorongást, emellett mérsékeli a depresszió kialakulásának kockázatát, növeli az önértékelést, megerősíti a szociális kapcsolatokat, és nem utolsó sorban, javítja az alvásminőséget is!
A cikk következő szakaszában elhoztunk Nektek 4 tanácsot, amelyekkel jelentősen könnyebbé tehetitek a képernyőidő lefaragását!
A szokásos „Miért?” kérdés.
Kezdésként nagy segítségedre lehet a következő kérdés megválaszolása: Általában miért nyúlsz a telefonodért, laptopodért?! Fontos cél vagy esetleg csupán az unalom vezérel, lehetséges, hogy a függőség jeleit érzékeled magadon, potenciálisan a FOMO jelensége bújik meg a háttérben! Amennyiben egy napon keresztül nagy figyelmet fordítasz arra, hogy megfigyeld az elektronikus eszközökhöz kapcsolódó viselkedésed, estére sok minden tisztává válhat, amiket a későbbiekben hasznosítani tudsz a digitális detox folyamatában.
Pontos és reális célok kitűzése.
Ha új szokásba vágsz vagy változást szeretnél elérni, elengedhetetlen a konkrét, teljesíthető célok megfogalmazása. Mielőtt hozzáállnál a digitális méregtelenítéshez, az alábbi kérdések a segítségedre lehetnek ebben!
Milyen gyakran és mennyi időn keresztül szeretnél digitális detoxot tartani?
Milyen digitális eszközöktől, alkalmazásoktól szeretnék távol maradni?
Ennek érdekében milyen intézkedéseket teszel meg?
Mivel töltöd a felszabaduló idődet?
Együtt könnyebb!
Mint sok minden más, a digitális detox is könnyebben teljesíthető, ha egy baráttal vagy családtaggal együtt csináljátok végig. Ennek eredményeképpen motiválni tudjátok egymást, míg a nehezebb időszakokban osztozhattok a nehézségeken, sőt, még a kapcsolatotok is megerősödhet!
A jutalom sem maradhat el!
Amennyiben Te is jobban érzed magad, ha egy megpróbáltatás után teszel egy jóleső sétát, vagy veszel egy meleg fürdőt, akkor a digitális detox esetében is tartsd meg ezt a szokást! Sokkal kellemesebbé teheted a méregtelenítést, ha minden elért teljesítményért megjutalmazod magad egy aprósággal, aminek nincs köze az elektronikus eszközökhöz!
Amely nagyon fontos, és mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy ne siessük el a folyamatot! Sokan beleesünk abba a hibába, hogy egy pillanat alatt kívánjuk megváltani a világot, és teljesen felborítjuk az életünk addigi folyamatát – ellenben ez hosszabb távon nem előremutató! Kis lépésekkel érdemes kezdeni, hiszen már apró változtatásokkal is jelentősen stresszmentesebb életet lehet elérni! A fokozatosság ugyanolyan pozitív hatást gyakorolhat a mentális egészségre, mint maga a digitális méregtelenítés!
Forrás: www.megoldaskozpont.com
Képforrás: www.pexels.com
Írta: Kis Zoltán