A munkahelyek újranyitásának következtében felmerül a kérdés, hogy a védettségi igazolványunknak az irodában is van-e szerepe.
Érheti-e bármilyen negatívum azokat, akik úgy döntöttek, hogy nem oltatják be magukat?
Az összes szempontot figyelembe kell venni
Nagyon óvatosan kell kezelnünk a védettséggel kapcsolatos témát. Mielőtt a munkáltató bármilyen lépést is tenne az ügyben, alapos kockázatelemzést kell végeznie.
A munkahelyek a foglalkoztatottaktól a védettségi igazolványukat csak bizonyos munkaügyi helyzetekben jogosultak elkérni. Ilyen a munkavédelmi, munkajogi, munkaszervezési, valamint foglalkozás-egészségügyi célzat, amely mind a munkahely biztonságát szolgálja. A munkáltató a foglalkoztatottak védettégi igazolványról másolatot azonban nem készíthet, maximum a bemutatását kérheti.
Ahhoz, hogy a munkaadók bizonyos szituációkban (elsősorban munkaszervezési területen) különbséget tegyenek beoltott és nem beoltott kolléga között, részletes kockázatelemzést kell végezniük, munkakörönként.
Különbségtétel?
Védettségi igazolvánnyal rendelkezők és nem rendelkezők között a munkáltatók olyan esetben, illetve olyan munkakörökben tehetnek különbséget, ahol a feladat ellátásához szükséges a védőoltás által nyújtott biztonság.
Ilyenek lehetnek az egészségügyben dolgozók vagy az idős és betegápolók, de akár a nemzetközi fuvarosként vagy légikísérőként dolgozó személyek is.
Kötelező - kötelezhető
A munkahelyek azonban egyetlen dolgozót sem kötelezhetnek a védőoltás beadatására. A munkavédelmi törvény szerint azonban biztosítaniuk kell az alkalmazottaknak a biztonságos munkavégzést. Ezért amennyiben a dolgozó nem otthon, hanem az irodából végzi a munkáját, és a cég tesztelést rendel el, a munkáltató köteles kifizetni az alkalmazott szükséges koronavírus tesztjeit.
„A munkáltató az ésszerűség határán belül tehet különbséget a védett és nem védett dolgozók között” – nyilatkozta Markóczy Réka az Inforádióban.
Kiemelten fontos, hogy az ügyben minden esetben rendkívül óvatosan járjunk el, hogy a munkavállalók között véletlenül se alakuljon ki diszkrimináció. Weidinger Péter ügyvéd azt nyilatkozta, hogy ennek érdekében a munkáltatók a beoltottságra hivatkozva nem szabhatnak ki több juttatást a védettségi igazolvánnyal rendelkező foglalkozatottak számára, illetve nem emelhetik meg a fizetésüket.
Az elvégzett felmérés alapján elrendelt adatkezelés eredményének a birtokában a munkáltató munkaszervezési intézkedéseket tehet, például a még nem védettek számára távmunkavégzést rendelhet el, vagy védettséggel nem rendelkező munkavállaló munkaállomását védett munkatárs munkaállomása mellé helyezheti.
Források: ado.hu/munkaugyek; penzcentrum.hu; NAIH-3903-1/2021 TÁJÉKOZTATÓ a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény hatálya alá tartozó jogviszonyokban a munkavállaló koronavírus elleni védettsége tényének munkáltató általi megismerhetőségéről, Képek: pixabay.com/hu