A nagy cégek közül egyre többen álnak át online munkára, például a Google, Microsoft, Morgan Stanley, Amazon és az Apple.
De nem csak a nagy márkáknál van lehetőség a digitális nomádok életét élni - mikor nem kell reggelente munkába rohanni és órákat szánni az utazásra -, mert egyre több kisebb cég nyit efelé. Jogilag (amennyiben nincs mindenki hazarendelve) alkalmazottként vagy szabadúszóként lehet ilyen típusú munkát vállalni, illetve saját, online vállalkozásoknál. Ilyenkor nem kell más, csak egy gép és internet kapcsolat.
De mik azok a munkakörök, amik nincsenek irodához kötve?
- Szoftverfejlesztő, webfejlesztő, programozó
A Digitális Nomádok egyik leggyakoribb munkái, hiszen jól lehet velük keresni és bárhonnan végezhetőek.
Akár külföldről is, aminek a költségeit állja a jól fizető állás.
- Adatelemzés, adatrögzítés
Egy eszköz és hozzáférés a felülethez, ahol az adatokat tárolják, ennél nem is kell több (persze a szaktudáson kívül).
- Mérnöki munkakörök: tervezés, 3D modellezés, enteriőrdesign, formatervezés
A kreativitás bárhol utat talál magának a kiteljesedéshez, sokak számára pedig az otthoni környezet plusz motivációnak számít.
- Kreatív szakmák: animáció, illusztráció, grafika, fotográfia stb.
Ezekhez a munkáknál nagyobb teljesítményű laptopra van szükség, illetve elő kell fizetni a használt szoftverekre, de ezen kívül ennél a szakmánál is csak a jó internet kapcsolat szabja a határokat. A kreativitás valószínűleg könnyebben is szárnyal otthon vagy a szabadban, mint egy unalmas irodában.
- Írás: cikkek, marketing anyagok, korrektúra
Az újságírók egyébként is gyakran dolgoznak online, tudósítások vagy riportok kapcsán, így van tapasztalatuk a távmunkában. Mivel sokszor járnak interjúkat készíteni és gyakran telefonon vagy e-mailen kérnek információt, a teljes home office ennél a szakmánál sokat könnyít a munkán, mert meg lehet spórolni az utazás idejét. Persze az otthonról dolgozók kimaradnak a szerkesztőség pezsgő hangulatából és a kreatív eszmefuttatásokból is.
- Fordítás
A nyelvtudás hatalmas fegyvertény a mai multikulturális világban, így fordítókra mindig szükség lesz, az anyag oda-vissza küldése pedig a legnagyobb nyugalommal történhet e-mailben is.
- Nyelvtanár, Magántanár
Nyílt titok, hogy a magántanárok sokkal jobban keresnek az állami oktatásban dolgozó kollégáiknál. Egyre több gimnazista és általános iskolás dönt a magán tanár mellett, de nyelvet még az egyetemisták is külön tanártól tanulnak.
- Jog: szerződéskötés, tanácsadás
Ha a tudás már megvan, akkor elég egy összképet kapni a helyzetről, és kezdődhet a megoldáson való munkálkodás, és ki ne kutatna inkább otthona kényelmében?
- Ügyfélszolgálat
A legtöbb ügyfélszolgálatos nem személyesen érintkezik az ügyfelekkel, hanem telefonon, emailen vagy chat-en keresztül. Ehhez internet, telefon és egy laptop szükséges, így gyakorlatilag bárhonnan végezhető, ahol nincs nagy zaj.
- Érékesítés, marketing: social media, SEO
Ez egy igazán fiatalos szakma, főleg egy közösségimédia-manageri állás.
Betanítás és egy kis rutin ehhez is kell, de utána már tényleg csak időráfordítás kérdése.
- Könyvelés, számvitel
Az adatfeldolgozáshoz hasonlóan ennél a szakmánál is a home office egyetlen feltétele az internetes hozzáférés a tárolt adatokhoz, ez pedig szerencsére napjainkban már nem ütközik akadályba.
- HR tanácsadás, toborzás
Egy rövid brief arról, hogy milyen pozícióba milyen képzettségű munkavállalókat keresnek, és kezdődhet is a munka.
- Hangfelvétel leirat készítés
Hangfelvételek leírásához semmilyen végzettség nem kell, csak gyors gépírás tudás. A szakma velejárója, hogyha sokat gépeli a munkavállaló egy ember interjúit, rendkívül jól meg fogja ismerni a megbízóját a kérdései és válaszai kapcsán.
Összegezve a tényeket, a munka világa a kialakult helyzet miatt visszafordíthatatlanul megváltozott, és ez a változás még nem ment fejeződött be.
A home office egyre nagyobb népszerűségnek örvend, számos helyen teljesen átálltak rá, míg máshol hibrid munkavégzést vezettek be, de egy dolog biztos: az otthoni munkavégzés innentől az életünk része lesz.
Források: codeberryschool.com, cvonline.hu, billingo.hu; Képek forrása: Canva.com