Összegyűjtöttünk 7 pontot az állásinterjúra való felkészüléssel kapcsolatosan, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy magabiztosan és annak tudatában tudj megjelenni, hogy Te minden tőled telhetőt megtettél a sikerért. Sok típusú állásinterjú létezik, ezért a felkészülés fontos összetevője, hogy tudd, milyen interjúra is vagy hivatalos. Amennyiben Téged is egy HR-es szakember vár a megismerkedésen, akkor a következő témákban számíthatsz kérdésekre:
- szakmai tapasztalat;
- személyiség és motiváció;
- háttérinformáció a cégről és
- bérigény.
Fontos, hogy az interjút megelőzően járj utána, hogy milyen céghez készülsz: keresd fel a honlapot, böngészd a közösségimédia-felületeiket, igyekezz minél több információt magadba szívni a szervezettel kapcsolatban. Természetesen légy tisztában az adott terület szakkifejezéseivel, ugyanis plusz pontot jelent, ha tájékozott vagy az adott iparágban!
Mindenképpen vess számot az erősségeidből! Magabiztosnak kell lenned, amit úgy érhetsz el, hogy otthon felkészülj az erősségeidből. Gondold végig, hogy a szakmai tapasztalatodból és a személyes tulajdonságaidból mit érdemes kiemelned!
Amennyiben van rá mód, készülj számszerűsített példákkal is az interjúra! Mindig készülj fel a korábbi sikereid, szakmai eredményeid bemutatására is. Ha olyan területre vagy munkakörbe jelentkezel, ahol gyakran számokban gondolkodnak (pl.: értékesítői pozíció), akkor erre különösen figyelj oda.
A képességeidet tudd konkrét példákkal alátámasztani! Az interjún minden bizonnyal kapsz majd kompetencia alapú interjúkérdéseket is. Mi is pontosan az a kompetencia alapú kérdés? Amikor egy problémára kérdeznek rá, és aminek a megoldására kíváncsiak, egy múltbéli konkrét, megtörtént esetet kell megválaszolnod.
Például: „Mondjon egy esetet, amikor az előző munkahelyén stresszes helyzettel szembesült, vagy konfliktushelyzetet kellett megoldania.” Ilyenkor egy veled megtörtént, valódi helyzetet kell röviden és lényegre törően elmesélned. Semmi esetre se arról beszélj, hogy mit tennél egy ilyen helyzetben, és azt se mond, hogy veled nem történt még soha hasonló! Mondd el, mi volt a szituáció, mi történt, és hogyan oldottad meg.
Legyenek ötleteid, javaslataid a megpályázott cég számára! Gondolkodj el azon: ha ott dolgoznál, mi az, amit másképpen csinálnál? Mi az, amin változtatnál, javasolnál, hogy hatékonyabban működhessen a szervezet.
Készülj Te magad is kérdésekkel! Akár a megpályázott cég működéséről, szervezeti felépítésével kapcsolatban, céljaikról vagy arról, hogy milyen számukra az ideális munkaerő. Minél több kérdésed van, annál jobban fogsz szerepelni az interjún! Látják majd rajtad, hogy komoly szándékaid vannak, és már azon gondolkodsz, hogy mennyire illesz bele a csapatba.
Légy határozott a fizetési igényeid kapcsán! A fizetési igényedre vonatkozó kérdések az interjúk kötelező eleme, ezért mindenképpen gondold végig az állásinterjú felkészülési szakaszában.
Írta: Kis Zoltán
Forrás: www.timarkrisztina.hu
Képforrás: www.pexels.com