Nos, ez alaposan próbára teszi a szervezetünket is, az átállás nappal sem könnyű, és nincs ez másként az éjszakai pihenéssel sem. A hőmérséklet alapvetően nagy hatással bír az alvásunk minőségére, kiváltképpen egy huzamosabb ideig fennálló, már-már kibírhatatlan meleg időjárás esetében.
Ebben a cikkben elhoztunk Nektek néhány trükköt, praktikát, amelyekkel elviselhetőbbé tehetőek a forró nyári éjszakák, így az alvásotok is sokkal pihentetőbb lesz!
Az alvási ciklus első két szakaszában, a mélyalvásban a testhőmérséklet csökken, mígnem eléri a legalacsonyabb pontját, tartva azt az éjszaka hátralévő részében. Ez, az ébredést megelőzően, fokozatosan tér vissza a normál szintre, elősegítve ezzel a frissebb és kipihentebb állapot elérését. Természetesen, az alvás közben fellépő hőszabályozást megzavarhatják a külső körülmények. Amennyiben a hálószoba túlságosan meleg, értelemszerűen megemelkedik a testhő. Az első két alvási szakaszban sokkal érzékenyebbek is vagyunk erre, így könnyebben felébredünk, ha melegünk van. Ennek eredményeképpen az alvás további fázisai is sérülnek, gyakorlatilag csökken a REM-fázisban töltött idő. Biztosan ismerős az érzés, amikor sokkal fáradtabbnak érzed magad reggel, mint este, amikor álomra hajtottad a fejed, nos, ennek egyik gyakori előidézője az alvás nem megfelelő mennyisége és minősége, amely sok esetben párhuzamba állítható a hálószoba hőmérsékletével.
A jobb alvásért érdemes optimalizálni a hálószoba hőmérsékletét. Húzd be időben, akár már reggel, a sötétítőfüggönyöket, vagy ereszd le a redőnyt, hogy a szoba hűvösebb maradjon még a legforróbb napokon is.
Ezen túl, tartózkodj az esti testmozgástól! A rendszeres, napi testmozgás nagyon fontos, illetőleg jótékony hatással is lehet az alvásunkra, ellenben, ha ezt a lefekvést megelőző órákban végzed, könnyen megemelheti a pulzusszámot, a testhőmérsékletet, ezzel megnehezítve a kívánt időpontban történő alvást.
Mindezek mellett, vegyél egy forró fürdőt! Igen, nonszensznek hangozhat, de segít! Érdemes a lefekvés előtt beiktatni, de ne közvetlen azt megelőzően! A test hőmérséklete csökken a fürdő elhagyását követően, ahogyan a test alkalmazkodik a hűvösebb környezethez. Továbbá, a fürdő elősegítheti az ellazulást, amely jótékony hatással bír a gyorsabb elalvásra.
Érdemes nagy hangsúlyt fektetni a megfelelő matrac és párna kiválasztására! A legfontosabb szerepe az ágyunknak van abban, hogy mennyire tudjuk kényelembe helyezni magunkat. A vastagabb habszivacsból készült matracok hajlamosak elnyelni és felfogni a test hőjét, amitől túlzottan is melegünk lehet az éjszaka folyamán. Ennek fényében, válasszunk olyan matracot, amely megfelelően tud szellőzni, átengedi a levegőt, így gyakorlatilag hűtő hatást képes kifejteni. Hasonlóképpen kell tenni a párnákkal is, ugyanis egyes típusai már-már hőcsapdaként funkcionálnak, míg mások átlagon felüli hőmérséklet-szabályozást biztosíthatnak, avagy nem fogjuk úgy érezni, mintha valami éppen felgyulladni készülne a fejünk alatt. Ezeken túl fontos a megfelelő ágynemű beszerzése is! A természetes szálakból, például pamutból vagy lenből, készült lepedők és huzatok jobb légáteresztést biztosítanak, mint a poliészterből vagy egyéb szintetikus anyagból előállított darabok.
Nos, felmerülhet a kérdés, hogy mégis miként tartható a megfelelő hőmérséklet az éjszaka folyamán. Szakértők véleménye szerint a pihentető alváshoz szükséges ideális hőmérséklet 18-19 fok között mozog, amely elsőre kevésnek tűnhet, ellenben éppen elegendő ahhoz, hogy a testünk fenn tudja tartani az alváshoz szükséges természetes hőmérsékletét. Ezt elősegíthetjük a megfelelő hálóruha megtalálásával, egy könnyű pamut pizsama vagy hálóing megfelelő választás lehet, míg sokan a félmeztelen vagy meztelen alvásra esküsznek!
Amennyiben lehetőséged van rá, állíts be egy ventilátort, ugyanis még egy klímaberendezés mellett is érdemes jobban áramoltatni a levegőt! Ennek abszolválására egy oszlop- vagy ablakventilátor tökéletes megoldás lehet!
A megfelelő folyadékpótlás nem csupán a nappali forróságban, hanem az éjszaka folyamán is kiemelkedő figyelmet érdemel! Mindig legyen kéznél ivóvíz, hiszen egy pohár hűsítő víz az éjjeliszekrényen segíthet, ha éjjel felébredsz.
A fenti tippek természetesen bármikor alkalmazhatóak, ha szeretnénk optimális hőmérsékletet tartani a hálószobában, elősegítve ezzel egy kipihentetőbb és tökéletes alvást! Abban az esetben, ha még ezek ellenére is alvászavart tapasztalsz, érdemes egy alvásvizsgálattal kideríteni a valódi okokat.
Írta: Kis Zoltán
Forrás: www.hazipatika.com
Képforrás: www.pexcels.com