Amellett, hogy ezzel nagy kő esik le az ember válláról, érdemes a bérezéssel kapcsolatban is tárgyalni, hogy a lehető legjobban jöjjünk ki egy új állás megszerzéséből.
Sokszor a pályázati kiírásban nincs megadva konkrét bérezés, hanem tapasztalattól és szakmában eltöltött évektől teszik függővé, vagy csak tól-ig határral írják körül a várható bért. Leginkább ezen helyzetekben van szükség arra, hogy az ajánlatot megkapva tárgyaljunk a magasabb fizetésről. Van néhány stratégia, amik munkakörtől, szakmai területtől és pozíciótól függetlenül hasznos segítséget tudnak nyújtani egy ilyen szituációban.
Felkészültség
A legfontosabb alapja az ilyen jellegű tárgyalásoknak a felkészültség. Ennek az egyik aspektusa, hogy legyünk tisztában azzal, hogy mi mit tudunk nyújtani a jövőbeli cégünknek. Mennyi időt töltöttünk már el a területen, milyen készségeknek, képességeknek, tudásnak vagyunk a birtokában. Optimális esetben mindezzel már tisztában vannak a felvételt és állásajánlatot intézők, hiszen ezen kvalitások alapján hívtak be először interjúra, majd kérdeztek a folyamat során. A bértárgyalások során viszont fontos egyrészt magunkban feleleveníteni, hogy mik ezek a pozitív attribútumok, hiszen ez képes növelni a magabiztosságunkat. Másrészt, ezekből össze tudunk állítani egy olyan prezentációt, amiben azt hangsúlyozzuk, ezen tudásunk és képességeink hogyan fognak a vállalatnak nyereséget termelni, előnyt szerezni. Olyan szempontból kell magunkat és a munkánkat bemutatni, hogy ez meggyőzze a munkaadót, magasabb bérért is szeretne minket foglalkoztatni, mert annyira értékes munkaerő lennénk a cég számára.
A felkészülés egy másik aspektusa tisztában lenni a piaccal. Más álláshirdetéseket böngészve vagy éppen online kalkulátorokat használva napjainkban már viszonylag könnyen meg tudjuk állapítani, hogy nagyjából a mi szakmai tapasztalatunkért az adott területen és pozícióban mennyit kínálnak átlagosan a cégek. Ez azért fontos, mert így kijelölhetünk egy indokolható célösszeget, nem lövünk fölé, viszont nem is hagyjuk, hogy jóval kevesebbet fizessenek, mint az ágazati sztenderd. Ezt a korábban már említett prezentációba is beleszőhetjük. Ha tudjuk, hogy egy másik cégnél, különösen az állásajánlatot adó vetélytársánál jóval többet ajánlanak ugyanazért az állásért, akkor ezt érdemes felhozni, hiszen ez egy újabb indok, hogy miért kérjük az adott összeget, de versenyhelyzet érzetét is kelti a munkaadóban, mert tudja, hogy kifizetődő lenne máshova átmenni, ha nem közelítik meg a kért összeget.
Bátor mentalitás
Már tudod, hogy mit kínálsz és azt is, hogy téged szeretne felvenni a cég. Mindez megadhatja a bátorságot, amire szükség van az ilyen tárgyalások során. Például légy bátor az összeggel, amit kérsz! Hasznos, ha van a fejedben egy tartomány, amin belüli bért szeretnél elérni. A maximum megállapítása motiváló, hiszen jó lenne ezt az összeget elérni, de a realitások talaján is tart, ha a felkésülés alapján számoljuk ki ezt az összeget, hiszen tudjuk, hogy legfeljebb reálisan mennyire számíthatunk. A minimum érték meghatározása azért fontos, hogy a tudásunkat, készségeinket ne adjuk olyan olcsón, hogy ezzel magunkat adjuk értéken alul. Ez a minimum összeg lehet az, amit a legutóbbi munkahelyünkön kerestünk, az, amire mindenképpen szükségünk van az életszínvonalunk fenntartásához, vagy éppen, amiről tudjuk, hogy az ágazaton belül alacsonynak számít. Ha határértékekkel készülünk, akkor bátran kérhetjük ennek a felső értékét, hiszen a mi célunk végülis ez. A munkaadó valószínűleg igyekszik ennél kevesebbet fizetni, így kialakul a két oldalú tárgyalás. A bátorság és határozottság könnyen eredményezheti azt, hogy a munkaadó rábólint egy olyan magasabb összegre, ami eredetileg nem volt a hirdetésben, de a felkészülés során összegyűjtött érveinkkel alátámasztottuk és bátran kértük.
Kommunikáció
A sikeres kommunikációnak sok összetevője van, de mint minden tárgyalásnál, itt is nagyon fontos a mód és a stílus, ahogyan ezt tesszük. Amikor megkapjuk az ajánlatot és a szerződéstervezetet és azt látjuk, hogy szeretnénk a magasabb bérről tárgyalni, érdemes ezt a felvételt intézővel egyértelműen közölni. Ne töltsünk napokat rádiócsendben, magunkban azon gondolkozva, hogy elfogadjuk-e az ajánlatot! Helyette, ha szükséges kérjünk gondolkodási időt, ennek tisztázzuk a végső időpontját, és eddig valóban hozzunk döntést, hogy elfogadjuk-e, illetve készüljünk fel a bértárgyalásra!
Célszerű online vagy személyes találkozóra időpontot egyeztetni a felvételt lebonyolító személlyel, hiszen ezt a tárgyalást hatékonyabb és praktikusabb szóban lefolytatni, mint írásban. Amennyiben előre rögzítjük ennek az időpontját, a munkaadó is fel tud készülni, és tudja például, hogy mekkora összeget tud kínálni a cég, ha magasabb bért nem, milyen más kedvezményeket tudnak esetleg nyújtani.
A bértárgyalás során mindkét fél részéről érdemes kérdéseket feltenni és ezekre készülni. Annak érdekében, hogy felmérjék, mennyire vannak versenyhelyzetben más potenciális munkaadókkal, az ajánlatot kínáló személy például rákérdezhet, hogy vannak-e más ajánlataink, amiket megfontolunk, és ha igen, akkor ők-e az elsődleges választásunk. Ezekre a kérdésekre lehet számítani, ezért érdemes felkészülni. Ezzel párhuzamosan munkavállalóként nekünk is lesz lehetőségünk ilyen tárgyalások során kérdezni. Érdeklődhetünk például arról, hogy milyen információkat igényel a cég ahhoz, hogy eldöntse, ajánlanak-e magasabb bért, mitől függ a pozíció kompenzációja, illetve, hogy vannak-e más kedvezmények a fizetés mellett (szabadnapok, cafatéira, távmunka, egyéb), amit a magasabb bér helyett kínálni tudnak.
További tippek
Ahhoz, hogy magabiztosan tudjunk tárgyalni, hasznos, ha begyakoroljunk a mondandónkat. Nem szóról szóra kell betanulni ilyenkor egy szöveget, de a felkészülés során összegyűjtött magunkról szóló pozitívumokat érdemes magunkban rögzíteni, hogy a tárgyalás potenciálisan stresszes helyzetében is el tudjunk mondani mindent, amivel készültünk. Sokat segíthet ebben, ha egy barátunkkal, rokonunkkal elgyakoroljuk, mert egyrészt így ismerősebbnek fogjuk érezni a tárgyalás helyzetét, másrészt pedig begyakoroljuk a mondanivalónkat. Ha előre tudjuk, hogy miket akarunk megemlíteni, összeszedettnek, határozottnak, magabiztosnak tűnűnk, amilyen munkavállalóknak bármelyik cég örülne.
Beszédstílusban, viselkedésben, de szavakban is fejezd ki, hogy hálás vagy a lehetőségért, hogy neked ajánlják az állást, illetve egy konstruktív tárgyalást szeretnél folytatni, amiben mindenki nyer, nem csak agresszíven a saját érdekeidet akarod érvényesíteni. Nem meghunyászkodni kell, hanem asszertív kommunikációt használni és megegyezésre törekedni.
Érdemes rugalmasan kezelni az ilyen tárgyalásokat. Nincs például garancia arra, hogy a vállalat hajlandó magasabb bért kínálni. Előfordulhat, különösen a junior pozícióknál, hogy fontosabb számukra, hogy valakit olcsón tudjanak foglalkoztatni és maguk tanítsanak be, mint az, hogy speciális tapasztalattal és tudással rendelkező személyt vegyenek fel potenciálisan drágábban. Ezért fontos magunkban eldönteni előzetesen, hogy hajlandóak lennénk az eredeti bérért elvállalni az állást, vagy valamilyen más bónusz mellett tennének ezt meg, vagy mindenképpen túl alacsony számunkra, és emelés nélkül nem fogadnánk el az állást. A rugalmasság különösen akkor játszik szerepet, amikor a fizetés mellett kedvezmények és előnyök részét képezik ennek a tárgyalásnak. Például lehet, hogy rugalmasabb beosztást, kezdési bónuszt, vagy vállalati típustól függően akár részvény részesedést is kínálhatnak. Élethelyzettől függően lehet, hogy rugalmas beosztással és alacsonyabb bérrel jobban jár valaki, mint magasabb bérrel, de nagyon kötött és magas heti óraszámmal, míg más pont fordított szituációban találja magát.
Reméljük, hogy a munkakeresés és tárgyalások során hasznosak lesznek az itt összegyűjtött tippek, és megkapod nem csak a kívánt állást, de az álmodott bért is.
források: www.online.hbs.edu, www.pon.harvard.edu, www.indeed.com
képek forrása: www.pexels.com, www.unsplash.com