Ennél örömtelibb, ha az adott állás a korábbiakban megszerzett szakmai tudásra és tapasztalatra épül és élvezetes, izgalmas számunkra. Annak ellenére, hogy egy új munkahelyet találni nem a leggyorsabb és egyszerűbb folyamat, érdemes lehet ezt megfontolni, amikor az alább összegyűjtött jeleket tapasztalod magadon, hiszen a munka csak az életnek egy része, nem szabad az egész élvet élvezetét feláldozni ennek az oltárán. Miből tudod, hogy ideje a munkahelyváltásnak? Olvass tovább!
1. szorongás
A legegyértelműbb és könnyen felfedezhető intő jel a szorongás a munka kapcsán. Ez megjelenhet munkahelyi stresszként a mindennapok során. Előkerülhet reggelente, amikor indulni kell dolgozni. Nehezen kelsz ki az ágyból, húzod az elindulást az utolsó lehetséges pillanatig, abban bízol minden nap, hogy valami váratlan okból mégsem kell bemenned. Van egy angol kifejezés a „Sunday scaries”, ami nagyjából vasárnapi félelmekre fordítható le, és azt a jelenséget írja le, amikor a következő munkahétre készülve valaki a megelőző vasárnapon retteg, szorong, fél az előtte álló hétnek még a gondolatától is. Mindezek nem arra vonatkoznak természetesen, amikor valakinek egy-két stresszes napja van a munkahelyén vagy egy kifejezetten zsúfolt hét áll előtte és ettől a specifikus időszaktól tart, hanem arról, amikor ez a félelem és szorongás rendszeres és állandóan fennáll a munkának már csak a puszta gondolatától is.
2. kárpótlás hiánya
Vannak olyan stresszes munkák, amiket eltűrnek a munkavállalók a magas bérezésért cserébe. Ez embertípustól függ persze és élethelyzettől is, viszont még ezekben a szakmákban is elérkezhet az a pont, amikor már nem érzi azt az ember, hogy megéri ezért a pénzért magát ekkora stressznek kitenni. Ennek a gondolatnak a megjelenése egy munkaváltásra utaló jel lehet. Természetesen kevésbé kompenzált munkáknál is teljese jogos lehet a gondolat, hogy „nem fizetnek nekem ezért eleget” és szintén ilyen megfontolásból új állás iránt nézni. Főleg, ha mások eltartása is a feladatait közé esik fontos figyelembe venni, hogy meg tudsz-e élni a fizetésedből. Még, ha egy álommunkáról van is szó, ha nem tudod belőle fenntartani magad hosszú távon érdemes alternatív megoldásokat keresni, mert sajnos kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ne foglalkozzanak önmaguk fenntartásával, csak a szenvedélyüknek éljenek.
3. negatív hatások a magánéleten
Már említettük, de fontos hangsúlyozni, hogy bármennyire is szeretünk egy munkát, érdekel egy adott terület, a munka az életnek csak az egyik része. Lehet ez kisebb vagy nagyobb rész, de önmagunk beteljesítéséhez és a boldogsághoz a többi résszel is fontos foglalkozni. Ezzel együtt az is a munkahelyváltásra ösztönözhet, ha a jelenlegi állás negatívan hat a többi területre. Említhetjük itt a túlzott stressz szintet, ami az egészségre és a munkán kívüli emberi kapcsolatokra van romboló hatással, de gondolhatunk a magas óraszámra és a folyamatos túlórázásra is, ami elveszi az időt és az energiát attól, hogy a szeretteinkkel legyünk, megéljük velük a nagy mérföldköveket, de a kisebbnek tűnő hétköznapi pillanatokat is. Ahogy arról több híres film és sorozat is megemlékezik, a munkahelyen mindenki pótolható, de a családban, a magánéletben csak egy van belőlünk, ezért nem érdemes ezt teljesen elhanyagolni, hiszen a szeretteinknek csak mi vagyunk.
4. érzések
Ahogy az élet minden területén, úgy a munkánkkal kapcsolatban is fontos az érzelmeinkkel szinkronban és tisztában lenni. Ha nem vagy többé izgatott a munkáddal kapcsolatban, ez könnyen lehet egy figyelmeztető jel, hogy keress másikat. Persze nem minden nap egyformán izgalmas, gyakran ugyanazokat a rutin feladatokat kell hétről hétre megismételni vagy a kevésbé izgalmas részeket megcsinálni azért, hogy a kihívásokkal telik is sikerüljenek. A kérdés inkább az, hogy a munka egészével kapcsolatban izgatott, lelkes vagy-e. Nem mindenkit az izgalom hajt, van, aki szereti a rutin feladatokat ellátni, nem meglepetésekkel szembe kerülni, hanem tudni előre, hogy mi vár rá. Így az izgalom nem a legnagyobb fokmérője, hogy a jelenlegi munkahelyed jó-e még, de érdemes megvizsgálni ezen a lencsén keresztül is.
5. az egyértelmű
Nem kell sokat gondolkodni, hogy vajon megérett-e a helyzet a karrierváltásra, amikor arról fantáziálsz rendszeresen, hogy másik munkahelyed van. Ennél már csak az egyértelműbb jel, hogy gyorsan tedd meg ezt a lépést, ha a családod, barátaid, szeretteid gyakran kérnek vagy legalább utalnak arra, hogy ez szükséges lenne. A hozzád legközelebb álló emberek ismernek a legjobban, és az az alaphelyzet, hogy a legjobbat akarják neked, így, ha többször is felmerül ez a javaslat, érdemes elgondolkodni rajta.
Amikor valamelyik tényező erősen jelen van, vagy ezeknek az együttese áll fenn és végre elhatároztuk, hogy ideje váltani, megfontoltan és tudatosan érdemes meglépni ezt. Ahelyett, hogy egyik napról a másikra hirtelen felmondanál néhány tippel szolgálunk előtte.
6.listák
A listák szinte minden probléma megoldásánál bevethetők; nincs ez másként a munkahelyváltásnál sem. Készíts egy listát rövid- és hosszú távú terveidről! Elsősorban a karrier a hangsúlyos aspektus itt, hiszen ezt befolyásolja leginkább egy új munkahely, viszont számos más elemmel is összeköttetésben áll ez. Például, ha az a hosszú távú cél, hogy ne 65, hanem 55 évesen nyugdíjba tudjunk menni, akkor egy olyan állásra van szükség, ami ehhez elég jól fizet, illetve jó befektetési, nyugdíj pénztári lehetőségeket kínál. Ha az a cél, hogy nemzetközi szinten vezető szakemberré váljunk vagy ilyenekkel dolgozzunk együtt, akkor érhető módon egy versenyképes céget érdemes választani, illetve a külföldi lehetőségeknek is jobban utána nézni, hiszen nem biztos, hogy a listavezető vállalatok Magyarország határain belül üzemelnek.
7. aggodalmak felismerése
Írhatunk ezekről is listát, vagy átgondolhatjuk anélkül, hogy rendszerezve dokumentálnánk, de mindenképpen tisztában kell lennünk azzal, hogy mik a fő problémáink a jelenlegi pozíciónkkal kapcsolatban, illetve a váltással kapcsolatban mi aggaszt. Ez akár ahhoz a felfedezéshez is vezethet, hogy nem magát a céget szeretnéd elhagyni, hanem a konkrét munkakörrel vagy annak jellemzőivel vagy elégedetlen, Gyakran előfordul például, hogy valaki úgy érzi, nem a tudásának és készségeinek megfelelő pozícióban van, illetve kompenzációban részesül, hanem szeretne feljebb lépni. Ha a munkahely többi jellemzőjével, mint a vállalati kultúra, a munkatársak, egyébként elégedett vagy, érdemes lehet a feletteseddel erről az előléptetési lehetőségről nyíltan beszélni. Ez nem garantálja persze, hogy hétfőtől már több felelősség és magasabb fizetés vár, de előfordulhat, hogy annyira jó munkatárs vagy, hogy mindenképpen meg akarnak tartani, és ezért hajlandóak módosítani a pozíciót.
8. szükséges és elvárt
Minden munkának több aspektusa van, a fizetés, a munka-magánélet egyensúly, a felelősség és még több más. Ezek közül megállapíthatjuk, hogy számunka mik feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy egy munkahelyen vagy körben maradjunk és mik azok, amiket szeretnénk, elvárunk, de a hiányuk nem jelent automatikusan váltást. Sokaknál a szükséges egy olyan fizetés, amiből kényelmesen meg tudnak élni, míg a munka-magánélet egyensúlya egy elvárt elem csak. Ezeket azért érdemes beazonosítani és kategorizálni, mert, ha nem is kaphatod meg azonnal az álommunkádat, ahol mindez egyszerre teljesül, megtalálhatod azt a pozíciót, ami jobban fedi a szükséges elemeket, mint a jelenlegi.
9. konzultáció
Ahogy már korábban is említettünk a hozzánk legközelebb állók jó visszajelzést adhatnak az olyan elemekről is, amikre magunktól kicsit vakok vagyunk. Amikor már megalkottuk a listáinkat, átgondoltuk, hogy mire vágyunk egy munkahelytől és mik az elvárásaink, érdemes néhány közeli baráttal vagy családtaggal ezt megvitatni. Ők tudnak visszajelzést adni az általunk felvetett pontokra, lehetnek konstruktív javaslataik ezek alapján, vagy éppen lebeszélhetnek valamiről, amit már szinte eldöntöttünk. Olyanokra is rá tudnak világítani, ami elkerülte a figyelmünket, hiszen ők azok, akik rendszeresen látnak minket egy-egy munkával töltött hét után és meghallgatják a munkahelyi történeteket. A konzultálók körét viszont érdemes leszűkíteni, hiszen minél több embert kérdezünk egy kérdésről, annál több féle választ kaphatunk és nem az a cél ebben az esetben, hogy teljesen elbizonytalanítsanak a szerte ágazó visszajelzésekkel, hanem inkább csak a kialakított elképzelések formázása.
10. döntés és lépés
Miután mindent sok szempontból megfontoltál és közeli személyekkel megvitattál, ideje, hogy meghozd a döntést. Legyen szó cégek közötti vagy azon belüli váltásról esetleg egy teljes szakterületbeli cseréről, a legnehezebb, ha túl hosszan két döntés között lebegünk. Ez a bizonytalanság nagyon frusztráló tud lenni és hosszú távon megbéníthat, hiszen nem tudod, hogy mi lesz a következő. Ezért érdemes meghozni a döntést és utána akcióba lendülni. Amikor sikeresen kitaláltad, hogy mit szeretnél a továbbiakban a karriereddel, tegyél is ezért, hiszen csak úgy fog megvalósulni! Ez már a könnyebb rész, hiszen a korábban kijelölt rövid ás hosszú távú tervek már tudnak benne motiválni.
A végső konklúzió tehát az ebben az esetben, hogy hallgass a saját érzéseidre a munkával kapcsolatban is a mindennapokban, illetve vedd figyelembe a szeretteid visszajelzéseit. A munkahelyváltás szükségességére mutató jelek elég egyértelműen beazonosíthatók, így ahelyett, hogy csak a szőnyeg alá söpörnéd őket, inkább figyelj oda rájuk! Ha a jeleket beazonosítottad és megfigyelted magadon, gondold át alaposan a következő lépést és tegyél azért, hogy ez jó tegyen ne csak a karrierednek, de neked is. A jelek és lehetőséges ismeretében sikeres jel keresést és döntéshozást kívánunk!
forrás: indeed.com
képek forrása: unsplash.com