Találkoztál már valaha a GTD rövidítéssel, de fogalmad sem volt, hogy pontosan mit is takarhat? Ne aggódj, ugyanis elhoztuk Neked a megoldást!
A GTD, avagy a getting things done, egy népszerű feladatkezelő rendszer, amelyet David Allan feladatgazdálkodási tanácsadó dolgozott ki és valósított meg.
A rendszer egy pofonegyszerű és általános igazságon alapszik: minél több információ van a fejedben, annál nehezebb eldönteni, hogy mire is kell figyelni. Ez magával hozza azt, hogy hajlamosak lehetünk sokkal több időt elpazarolni a feladatokon való gondolkodással, mint azoknak tényleges elvégzésével. Sőt, végső soron könnyedén eljuthatunk arra a pontra, hogy a felhalmozódó információk stresszhez, bizonytalansághoz és túlterheltséghez vezessenek.
A rendszer kidolgozója, David Allan, megfigyelte, hogy az agyunk sokkal hatékonyabban dolgozza fel az információkat, mint, hogy tárolja azokat. A módszere leszögezi, hogy s mint kell az összes mentális zavart egy külső rendszerbe önteni, majd megszervezni ott, hogy a lehető legmegfelelőbb időben tudjunk a legfontosabb dolgokra összpontosítani. Amennyiben hatékonyan működik a GTD munkafolyamat, akkor magabiztosan tudsz választ adni arra a kérdésre, hogy „Min dolgozzak?”, bármelyik pillanatban!
A GTD tehát a dolgok elvégzésének áttekintése, amelynek kulcsa nem a választott eszközben rejlik, ellenben sokkal inkább azokban a szokásokban, amelyeket napi rendszerességgel alkalmazunk, hogy átgondolhassuk, illetőleg, hogy rangsorolhassunk az elvégzésre váró feladatokat.
A módszer lényegében öt alapvető gyakorlatból építkezik, hogy az agyban kialakult rendetlenséget rendszerezhesse, és a kitűzött feladatot elvégezze. Az alábbi 5 lépés szükséges ahhoz, hogy hatékonyan foghassunk a munkához:
rögzítés: rögzíts mindent, ami eszedbe jut, ugyanis egy feladat sem túl kicsi ahhoz, hogy ne jegyezhesd fel. Amennyiben minden teendőt számon tartasz, biztosan nem fog kimaradni egy sem!
tisztázás: a lejegyzett tevékenység mentén dolgozz ki egy világos és konkrét tervet, avagy írd le a lépéseket!
rendszerezés: tégy mindent a megfelelő helyre, párosíts melléjük dátumokat, rendezd el a feladatokat!
áttekintés: gyakran less rá, hogy éppen milyen lépéseket végeztél el, frissítsd a listád, és tartsd számon, hogy melyik pontnál jársz éppen!
elköteleződés: dolgozz a fontos feladatokon, ne engedd, hogy a figyelmed elkalandozzon, légy fókuszált!
Forrás: www.hrportal.hu; Képforrás: www.pexels.com
Írta: Kis Zoltán