Stabil hídként a munkavállalók és a munkáltatók között. Tudjon meg többet rólunk!

2025 . Április 15. 11 perces olvasmány kikapcsolódás, Természet

Fedezd fel Magyarország legszebb túraútvonalait!

Már bőven itt van a tavasz

Hírek

kisütött a nap, csiripelnek a madarak, szaladgálnak a természet kisebb és nagyobb lakói utódaikkal, mint a Bambi kezdő képkockáin, és ebből mi is láthatjuk, hogy elérkezett a kirándulások ideje. Rengeteg szépsége van a túrázásnak. A természetben és friss levegőn töltött idő jót tesz az egészségünknek, az immunrendszerünknek, ráadásul, ha nem csak kint ücsörgünk, hanem el is indulunk ezeken a túraútvonalakon, a sportolás megmozgatja a testünket ezen keresztül pedig boldogság hormonokat termel, segít erősnek maradni vagy azzá válni. A mentális állapotunkon is sokat javít, ha a városból, a szobánkból kilépünk egy kicsit a természetbe.

A túrázás mindezen előnyökön túl az egyik legolcsóbb sport, amit választhatunk. Az alábbiakban összegyűjtött túraútvonalakat érdekesség alapján szelektáltuk, így nem feltétlenül vannak városokból, kisebb településekről tömegközlekedéssel a legmegközelíthetőbb helyeken, viszont van számtalan túrázási lehetőség ezen túl is. Ha nincs autód, nem akarnál erre üzemanyagot használni, a hosszútávú tömegközlekedés árát is sokallod, akkor is találhatsz a saját környékeden olyan természetközeli helyszíneket, kijelölt túraútvonalakat, ahova otthonról gyalog eljutva, ingyen vághatsz bele a túrázás remek sportjába. Felszereléssel sem kell annyira készülni, mint a lovaglás vagy íjászat hagyományos magyar sportokhoz, ugyanis akár az utcai, vagy még jobb, az otthoni kényelmes ruháidban útnak indulhatsz. Az erdő nem egy divat bemutató, nem az a lényeg, hogy kin van a divatosabb és újabb sportruházat vagy bakancs, hanem a cél, hogy kényelmes legyen, amit viselsz, a nadrág szára elég hosszú legyen, hogy megvédjen a csalántól vagy bogaraktól, kellő számú réteg legyen rajtad az időjáráshoz, és a cipőd ne törje a lábad.

Ezeket a kritikus előfeltételeket és előnyöket tisztázva már nincs más hátra, mint előre, és indulhatunk is hegyekre, völgyekre, dombokra, mezőkre egyet kirándulni! Vihetünk magunkkal ezekre az utakra nehézségi fokot figyelembe véve és megfontolva nagyszülőket és gyerekeket, kutyákat (szigorúan csak pórázon), barátokat, életünk párját, vagy minden bajunkat és szorongásunkat, amit magunkkal hurcolunk, de szeretnénk tőlük megkönnyebbülni. Amennyiben egyedül vagy, de így nem szívesen vágnál neki Magyarország erdeinek és vadregényes tájainak, a Túra barátok oldalán feltétlenül érdemes szétnézni, ugyanis ők közös kirándulásokat szerveznek, így senki nem veszik el, marad le, hanem akár még barátokat szerezve tér haza egy-egy természetközeli kalandról.

Rám-szakadék

Ha magyarországi kirándulóhely, akkor talán ez a leghíresebb, és egyáltalán nem indokolatlanul. A népszerűségét az is jól bizonyítja, hogy éves szinten több, mint 60.000 látogató érkezik ide. Az észak-dél irányban futó szurdokvölgy egy vulkáni eredetű szakadék. Nagyon változatos a Rám-szakadék, aminek mélysége a 35 métert is eléri, míg helyenként összesen 3 méter széles. A mederben patak folyik, aminek a vízhozama megnő esőzéskor és hóolvadáskor, valamint különböző növények nőnek a falain, így évszakonként más-más képet mutat a táj. Az ország egyik legnehezebb túraútvonalai közé tartozik a szakadék, mert nagy a szintkülönbség, összesen 112 méter, illetve a természet által kialakított formák helyenként nehezen megmászhatók. A legkomplikáltabb szakaszokra a fenntartó rozsdamentes korlátokat, kapaszkodókat, létrákat építettek ki, hogy biztonságosabb legyen a túrázás. Természetesen kiépített erdei pihenőhely is várja a megfáradt túrázókat a szakadék két végén. Amennyiben ennek a szakasznak a teljesítése nem kellő kihívás, kijelölt túraútvonalon mehetünk innen tovább a Dobogókőre, vagy a másik irányban Árpádvárat megkerülve a könnyebben járható Lukács-árokba. Mivel ez egy veszélyes helyszín, a korábbi túrázós tippeken túl javasoljuk, hogy csak túrázásra alkalmas, stabil bakancsban indulj neki a Rám-szakadéknak, illetve fontold meg, hogy az időjárási viszonyok megfelelőek vagy túlzottan veszélyessé teszik az egyébként sem könnyű szakaszt!

Szalajka-völgy

A Szilvásváradhoz kapcsolódó Szalajka-völgy több különböző érdekességet is kíván, így ez minden generációnak és aktivitási szinttel rendelkező kirándulónak élményt tud nyújtani. Itt fut például nagyjából 5 km hosszan a Szilvásváradi erdei kisvasút. A Fatelep állomásról ez a tisztásra viszi be az érdeklődőket a keskeny nyomtávú járat. Április 1-től novemberig nap közben nagyjából óránként jár a vonat, viszont érdemes előre ellenőrizni a menetrendet, hogy ne késsük le az utolsót, ha ez a választott hazajutási eszközünk. A völgyben halas tavak is vannak, ugyanis a sebes pisztráng őshonos a környéken, így a felduzzasztott patakban szaporítják és nevelik őket, hogy később különböző éttermek étlepjain kössenek ki. A völgy igazi különlegessége mégis a híres Fátyol-vízesés, ami 17 mészkőlépcsőből áll. Természetvédelmi értékké is nyilvánították, ugyanis ilyen formában teljesen egyedülálló az egész országban. Izgalmas ezen túl a Szikla-forrás is, ami a Bükk legnagyobb vízhozamú karsztforrása. Itt a gyönyörű tiszta víz egy barlangjáraton keresztül tör fel és folyik a tóba. Több eltérő hosszú és nehézségű túraútvonal is indul a völgyben. Az egyik érdekesség, ahova el lehet jutni az Istállóskői barlang, ahol korábban ősember maradványait, használati tárgyait és a korszakban élt állatok csontjait is megtalálták, de ezeket elszállították, így ma már csak elképzelhetjük milyen lehetett itt élni ősemberként.

Dunakanyar

Egy újabb különleges természeti képződmény ez, amit különösen magasból élvezetes megcsodálni. Ehhez érdemes a Visegrádi-hegységben túrázni. Eljuthatunk itt a Visegrádi fellegvárhoz is, de a természethez ragaszkodva az erdei környezetben is elmerülhetünk. Több hegycsúcs is meghódításra vár a hegységben, amik közül az egyik a Nagymaros és Zebegény közötti Hegyes-tető. Azért érdemes pont ide tervezni a túrát, mert itt áll a Julianus-kilátó, ahonnan a Dunakanyart teljes pompájában csodálhatjuk meg, és az is látszik, ahol ketté válik a folyó, hogy körbevegye a Szentendrei-szigetet.

Tisza-tó

A vizes természeti képződményeknél haladhatunk tovább egyik legnagyobb folyónktól a másikhoz. A Tisza-tó környéke azért is jó kirándulási lehetőség, mert a tó körül kerékpár út is van kiépítve, így biciklis kirándulást is tervezhetünk, ha sétálás helyett két keréken közlekednénk. A tó táján több különböző gyalogos útvonal is ki van jelölve, amik különböző nehézségi szinten állnak. Tiszafüreden és környékén egy könnyebb túraútvonalat, de annál érdekesebb bevezetőt nyújt a helyi természeti környezetbe a Tisza-tavi Ökocentrum. Itt egy interaktív tárlatokkal felszerelt tanösvény várja a kicsiket és nagyokat. Ráadásul egy kilátó is áll a területen, ahonnan még jobban ráláthatunk a tavat körülvevő természetre. Egy hosszabb és nehezebb túraútvonal ehhez képest a Tiszavirágzás útvonal, ami majdnem 20 kilométert ölel fel. Bár minden évszakban szórakoztató és kalandos kirándulni, ahogy a neve is sugallja, a tiszavirágzás rövidke időszakában különösen ajánlott ide ellátogatni, hiszen közelről figyelhetjük meg ezt a nem mindennapi természeti folyamatot.

Balaton

Tekintve, hogy az ország legnagyobb tava, a Balaton környéke még ennél is nagyobb változatosságot kínál túraútvonalak típusában, nehézségében, kilátásban és helyszínben. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkba tartozó Keszthelyi-hegység például egy jó példa erre. Érdemes itt felkeresni a Festetics-kilátót, valamint megmászni a Szent György-hegyet, ugyanis innen lélegzetelállító a kilátás a tóra és a környékre. Valószínűleg mindannyiunknak van legalább egy olyan ismerőse, aki valamilyen közösségi médián megosztotta legalább egyszer, hogy körbe biciklizte a Balatont. Szerencsére attól, hogy sokan megteszik, nem kopnak el a kerékpárutak a tó körül, viszont a nagy fokú lelkesedés rámutat, hogy érdemes lehet egy esélyt adni ennek a biciklis túrának. Ha kicsit kevesebb turistával szeretnénk találkozni, de a Balatont körülvevő természeti világot mélyebben megismernénk, a Kis-Balaton lehet számunkra a tökéletes választás. Ez sokkal vadregényesebb táj, így a különböző állat és növény fajok jobban megfigyelhetők. Ha a környéken járunk, a Kányavári-szigeten álló kilátó feltétlenül látogatásra érdemes, ugyanis innen igazán izgalmas panoráma tárul a kirándulók elé.

A Balatonhoz közel, a Cuha-völgy is nagyon szép túraútvonal. A Cuha-patak kivájta magának az utat a mészkőben, mi pedig ennek a mentén sétálhatunk 10 kilométeren keresztül is. A kezdéskor említett Rám-szakadékhoz képest sokkal könnyebb ez az útvonal. Ráadásul a patak mentén barlangokat is találunk, de a vízben is gázolhatunk helyenként

Bónusz különlegesség

Itt maga az úti cél valószínűleg érdekeseb, mint az odavezető út. de ez is olyan szép a kirándulásban; különleges helyekre érkezni. Ebben az esetben a különleges helyszín a Megyer-hegyi tengerszem. Itt korábban malomkőbánya működött, de a kő kitermelésének megszűnésével az űr megmaradt, kő helyett azonban vízzel telt meg, így létrejött a tengerszem. Maga a tó 6,5 méter mély és 70-90 méter magas sziklafalak övezik. Nem csak a levegőből készített drón felételeken, de a valóságban, a tó partján állva is lenyűgöző látványt nyújt mindez. Kiépítették itt a Malomkő tanösvényt is, ahol a táblákról mindent megtudhatunk a tó kialakulásáról, a bányáról, és természetesen a természeti élővilágról is, ugyanis szerencsére nem kopár, kietlen hegyoldal csak ez, de a természet zölden burjánzik.

Szerencsére Magyarország túraútvonalakban és nemzetiparkokban igazán gazdag, így az ország minden táján van lehetőség a természetben kirándulni legyen szó gyaloglásról vagy biciklizésről, ráadásul a nagyobb tavakon és több folyón is kínálnak gyakorlott túravezetők kenus kirándulásokat. Tele vagyunk izgalmas, híresebb és rejtettebb, elfelejtett és újra felfedezett helyekkel, amiken keresztül kicsit jobban kapcsolódhatunk a természethez, az ország talán kicsit ismeretlenebb arcát is láthatjuk, és a fizikai, valamint mentális egészségünknek is csupa jót teszünk. A tippünk a cikk végén is ugyanaz, mint az elején: húzz kényelmes ruhát, strapabíró cipőt, töltsd le a térképet a telefonodra, és indulj kirándulni!

források: www.treknut.com, www.aktivkalandor.hu, www.utazaskatalogus.hu, www.tura-baratok.hu, www.mindenegybenblog.hu, www.sokszinuvidek.24.hu, www.parkerdo.hu, www.szilvasvarad.hu  

képek forrása: www.unsplash.com, www.pixabay.com, www.pexels.com

 


További híreinkTovábbi híreink

A hustle culture horrorba torkolló tündérmeséje
A hustle culture horrorba torkolló tündérmeséje
Július 30 . Tag ikonkép4 perces olvasmány

A 21.században egyre többen válunk a siker megszállottjaivá. A lehetőségek századában járunk, kicsi ...

elolvasom
Kiégtél vagy csak megégtél? A „burn-out” szindróma
Kiégtél vagy csak megégtél? A „burn-out” szindróma
Június 3 . Tag ikonkép7 perces olvasmány

Még a legerősebb húr is, ha elég sokáig feszítjük, előbb utóbb elszakad. Így járhatunk saját határai...

elolvasom
Miért nem jeleznek vissza a cégek a beadott pályázatokra?
Miért nem jeleznek vissza a cégek a beadott pályázatokra?
Május 17 . Tag ikonkép7 perces olvasmány

Az álláskeresésnek a várakozás az egyik legnehezebb része, főleg, ha a jelöltek hiába reménykednek.

elolvasom
Munkát vagy munkaerőt keres? Mindkettőben segíthetünk!

Ha szolgáltatásainkkal kapcsolatban kérdése lenne, kattintson a Cégeknek, míg ha munkalehetőségeink érdekelnék, akkor a Tovább gombra!