Az alábbiakban a szállásfoglalási lehetőségekkel foglalkozunk, hiszen ez egy összegben jelentős hányadát teszi ki a nyaralásra fordított teljes kiadásnak. Külföldön és Magyarországon is nagy népszerűségnek és hírnévnek örvend az Airbnb, viszont megéri-e itt szállást foglalni? Az előnyeit és hátrányait is bemutatjuk!
Legelőször fontos leszögezni, hogy számos különböző foglalási oldal működik, amik mind a vásárlókért versenyeznek. Ezzel együtt viszont jellemzően specializálódnak is. Vannak például olyan oldalak, ahol csak hotelek közül lehet választani, azokban szobát foglalni, míg az Airbnb-n nincsenek szállodák, magán tulajdonosok adják ki ingatlanjaikat. Ennek megfelelően érdemes a szálláskeresés kezdő lépéseként eldöntenünk, hogy szállodai szobában vagy egy magánházban, apartmanban kívánunk-e megszállni.
Az apartmanoknak, így az ezzel sok helyen azonosított Airbnb-knek előnye, hogy a teljes teret kibérelhetjük, így nagyobb társaságot tudunk összehívni vagy családi nyaralások esetén könnyű egyik szobából a másikba átmenni és egy otthonkét kezelni a kibérelt helyet. Az Airbnb tehát több helyet biztosít, mint egy hotel szoba és vannak közös terek, mint a nappali, amit szintén csak a vendég használ, így nem kell egy hotel szobába beférkőznie a családnak, ha közösen nézne este filmet, de nem is kell az összes többi szállodai vendéggel együtt lennie a lobbiban vagy hotel étteremben. Az apartmanok, így az Airbnb előnye is, hogy jellemzően rendelkezik konyhával, így csökkenthetjük a kiadásokat a főzéssel. Pozitívuma lehet az Airbnb-nek, hogy találhatunk kertes házat, ami állatbarát, így akár házi kedvenceinket is magunkkal vihetjük.
Amennyiben a szállás típusára vonatkozóan nincs preferenciánk, érdemes hasonló foglalási oldalakkal összehasonlítani az Airbnb-t. A booking.com oldalon például szállástípusok széles választékával találkozhatunk hostelektől, apartmanokon át egészen szállodákig. Ha rendszeresen utazunk és választunk szállásfoglalásra weboldalakat, érdemes megnézni a hűségprogramjaikat. Az Airbnb egyik jelentős hátránya, hogy ezzel nem rendelkezik. Más foglalási oldal jutalmazza, ha rendszeresen rajtuk keresztül foglal egy felhasználó. Ilyenkor kedvezményes ajánlatokhoz férhet hozzá későbbi tartózkodásokkor, vagy lehetősége van a költség egy részét pontként visszaigényelni a felületen, amit egy másik foglaláskor le tud vásárolni. További weboldal specifikus ellenérv, hogy az Airbnb-n a szállásadónak is módjában áll visszamondani a foglalást, akár az érkezési dátumhoz közel is. Más oldalakon ez nem jellemző. A vendégek lemondására oldalanként eltérő szabályok vonatkoznak. Van, ahol kevesebb, mint 24 órával a szállás elfoglalása előtti lemondásnál már nem lehet a kifizetett összeget visszaigényelni. Viszont csak a vendége múlik, hogy kihasználja vagy lemondja a szállását. Az Airbnb esetében azonban megtörténhet, hogy már nagyban készülünk az utazásra és a vendéglátó lemondja a szállást, így az utolsó pillanatban kell újat foglalni.
A lemondás mellett veszélyt jelenthetnek a nem hitelesített vendéglátók. Az Airbnb nem vizsgálja meg minden egyes meghirdetett szállás létezését és minőségét, így előfordulhat, hogy nem létezik vagy sokkal rosszabb állapotban van egy Airbnb, mint ahogy azt a foglaláskor feltünteti a tulajdonos. Természetesen olvashatunk véleményeket korábbi vendégektől, ami jól indikálja, hogy valóban érdemes-e lefoglalni az adott szállást, viszont nem mindegyikről vannak vélemények. Más oldalakon is vannak privát vendéglátók által menedzselt lakások, viszont például a booking.com-on olyanokat is találhatunk, amiket nem magányszemélyek adnak ki, így biztonságosabbak.
Amikor magánszemélyek adják ki a házukat, lakásukat, nem olyan könnyű velük kapcsolatba lépni, mint egy hostel vagy hotel személyzetével. Felmerülő probléma esetén lehet, hogy csak másnap hív vissza a privát szállásadó vagy elutazik maga is, így nem tud egyáltalán segíteni a foglalás ideje alatt. Egy hivatalos vendéglátó egységben ez elő sem fordulhat, hiszen folyamatosan jelen van személyzet, aki a vendégek kényelméről és ellátásáról gondoskodik.
Míg a hotelek esetében minden adó és költség benne van az adott éjszaka árában, addig az Airbnb-n jellemző a külön takarítási költség, amit a tulajdonos kiró a vendégre. Emiatt az oldalon olcsóbbnak tűnhet egy éjszakára kivetítve az ár, viszont az utólag hozzáadódó költség drágábbá teszi, mint egy szállodai éjszaka lenne.
Fontos megjegyezni, hogy ha nem is országonként, de térségenként mindenképpen eltérő, hogy milyen szállástípusok elterjedtek. Európában például hagyománya van a hosteleknek, és minden nagyvárosban találhatunk ilyen olcsó lehetőséget. Ezzel szemben az Egyesült Államokban például sokkal kevésbé népszerűek ezek a létesítmények, így elsősorban nem ezek lesznek a megoldások, amikor a legolcsóbb szállást keressük. Így egy amerikai utazás során előfordulhat, hogy egy Airbnb-n talált lakás olcsóbb, mint egy szálloda, azonban az elmúlt években jelentősen megemelkedtek az árak, így már ez sem általános.
Az elmúlt évek áremelkedései, a rejtett költségek és egyéb felmerülő negatívumok miatt tehát az Airbnb már közel sem az a kedvezményes áru szálláslehetőség, mint ami kezdetben olyan népszerűvé tette. Előfordulnak olyan helyzetek, amikor ez kényelmesebb, mint egy hotel szoba, viszont érdemes lehet ilyenkor is megnézni más felületeken hirdetett apartmanokat, szobákat és lakásokat, hiszen a hirdetési oldalak hozzáadott kezelési költségei eltérőek lehetnek. Airbnb-ben való megszállásról legyen szó vagy sem, kellemes nyaralást és kikapcsolódást kívánunk!
források: throughjuliaslens.com, atinytrip.com, smartertravel.com
képek forrása: unspalsh.com, pexels.com