Nem is kérdés, hogy az újabb trendek és változások eredményeképpen az otthon vált azzá a hellyé, ahol dolgozunk, és ahol a munkán stresszelünk. Pontosan milyen mentális hatásokkal operál a home office?
A pandémia hatására az elmúlt években a távmunka, illetőleg az otthoni munkavégzés világszerte sok ember számára vált meghatározó foglalkoztatási móddá! Miközben rugalmasságot, kényelmet és minden bizonnyal nagyobb szabadságot kínál, nem szabad figyelmen kívül hagyni a mentális jóllétre gyakorolt hatását. Ezen hatás megértése alapvető fontosságú azok számára, akik a munka és a magánélet közötti egészséges egyensúly fenntartására törekszenek.
Árnyoldala
Az első ezzel kapcsolatosan felmerülő probléma: a magánélet és a munka határainak elmosódása, esetleges összefonódása! A hagyományos irodai munkával ellentétben, ahol az ingázás fizikai és mentális átmenetet is képez a két szféra között, az otthoni munkavégzés megszünteti a választóvonalat. Ennek a határnak a nem megléte a folyamatos elérhetőség érzéséhez vezethet, avagy a munkavállalónak nehézséget jelenthet, hogy a munkaidőn túl elvonatkoztasson a munkával kapcsolatos gondolatoktól és stressztényezőktől.
Nem mellesleg, a távmunkával gyakran kéz a kézben járó elszigeteltség hozzájárulhat a magányosság érzetének kialakulásához, a szociális izolációhoz, így a mentális jóllét romlásához egyaránt! Az ember eredendően társas lény, avagy a kollégákkal való személyes interakció hiánya a távolság érzését és a mentális egészség hanyatlását idézheti elő. A kötetlen beszélgetés, a kávészünet, a közös pillanatok és élmények egy irodai környezetben értelemszerűen többet nyújtanak, mint az otthoni munka során beiktatott rövid szünet tenné, ugyanis ezek a kulcsfontosságú társas interakciók segítik elő a valahová tartozás kialakulását.
Felmerülhet a kérdés, hogy mégis hogyan lehet ellensúlyozni a távmunka és a home office negatív hatásait! A kérdés jogos!
Nos, érdemes olyan stratégiákat alkalmazni, amelyek elősegítik a munka és a magánélet egészséges egyensúlyának megteremtését, illetőleg, amelyek kezelik az elszigeteltség kihívásait! Az egyik hatékony megoldás a munka és a magánélet közötti világos határok kijelölése: jelölj ki egy külön munkaterületet az otthonodban, ami lehetőség szerint nem a hálószobádban van! Tartsd be a munkaidőt, ezzel felkínálva a lehetőséget saját magad számára, hogy a nap végén szellemileg is ki tudj kapcsolni!
Ezen túl, érdemes nagy hangsúlyt fektetni a társas interakciók aktív keresésére is!
Szervezz virtuális kávészünetet (ún.: coffee talk) vagy egyéb csapatmegbeszéléséket és folytass rendszeres kommunikációt a csapattársaiddal, kollégáiddal, hogy elősegítsd a kapcsolat fennmaradását! A támogató hálózat kiépítése – akár a munkával kapcsolatos csatornákon, akár személyes kapcsolatokon keresztül – értékes lehetőséget nyújthat a tapasztalatok, kihívások és a sikerek megosztására.
A személyes stratégiák mellett a személyes jóllétre való összpontosítás kiváltképpen fontos!
A rendszeresen beiktatott szünetek, a fizikai aktivitás vagy egyéb mindfullness gyakorlatok rutinszerű beépítése a mindennapokba jelentősen elősegítheti az egészséges lelkiállapot fenntartását! Egy rövid séta, a meditáció vagy a munkán kívüli hobbik és érdeklődési köröknek szentelt idő hatékony eszköze lehet a stressz kezelésének és a kiégés megelőzésének!
Korábban már előkerült a rutin kifejezés, amelynek kialakítása szintén hozzájárulhat az irányítás és a kontroll érzéséhez! Segíthet enyhíteni a bizonytalanságot és a szorongást, amely a távmunka rugalmasságából adódhat.
A távmunka tehát páratlan rugalmasságot és kényelmet kínál, ugyanakkor számtalan kihívást is jelent, ami a mentális jóllétet illeti! Ennek következtében a távmunka világában mozgó munkavállalók számára létfontosságú, hogy felismerjék ennek a munkahelyi környezet-változásnak hatásait, hogy túllépve rajtuk a megfelelő stratégiákat tudják alkalmazni azok kezelésére!
Forrás: www.hrpwr.hu; www.pexels.com