Sokan kezdjük az új évet konkrét tervekkel, hogy valami konkrét tárgyat meg akarunk venni vagy éppen egy izgalmas új helyre akarunk elutazni. Ahhoz, hogy ezek teljesülhessenek vagy az anyagi biztonságunkat kialakítsunk, egy fontos komponens a spórolás. Olyan tippeket gyűjtöttünk össze, amik nem az élvezetektől teljesen mentes, önsanyargató életmódra fókuszálnak, hanem kisebb változtatásokat javasolnak, hogy a megszokott életszínvonal és életstílus megtartása mellett kerülhess közelebb a kitűzött pénzügyi céljaidhoz.
1. automatizmus
Több banknál is van lehetőség azt beállítani, hogy minden hónap azonos napján egy adott összeget átrakjanak az elsődleges számládról egy megtakarítási számládra. Ezt például arra lehet használni, hogy fizetésnapon a kifizetett bér egy része rögtön a megtakarításba menjen, így már csak azt az összeget hagyjuk és látjuk a számlán, amit ténylegesen elkölthetünk abban a hónapban. Ez segít abban, hogy elkerüljünk szükségtelen impulzusvásárlásokat, amiket csak azért tennénk meg, mert van még pénz a számlánkon, de valójában ez nem egy szükségletet elégít ki. A legtöbb munkakör esetében pontosan tudjuk előre, hogy mennyi lesz a havi bérünk, de saját business vezetésekor, magánvállalkozóként is néhány hónap után kialakul egy nagyjából megtippelhető összeg, így meg tudjuk állapítani, hogy mennyit tudunk félre tenni amellett, hogy fizetnünk kell a számláinkat, élelmiszert vásárlunk és még szórakozni is akarunk időnként.
2. sok kicsi sokra megy
A visszajáróra és apróra is kiterjeszthetjük az automatizmust. Ha sokszor használsz készpénzt, de az aprót nehezen számolod ki, hogy azzal fizess, és helyette csak nehezíti a pénztárcádat vagy egy sarokban hányódnak, ezeket is gyűjtheted automatikusan egy üvegbe, perselybe vagy bármilyen más edénybe, amit direkt erre a célra különítesz el. 5-10 forint magában nem ér sokat, de egy évnyi gyűjtögetéssel már értelmezhető összeg fog összegyűlni, és öröm lesz egyben látni a sok félretett érmét. Ennek egy digitális változata, amit néhány bank alkalmazása tesz lehetővé. Vannak különböző változatai. Van, ahol minden kártyás fizetés után a kártyához tartozó bankszámláról egy kis összeg automatikusan átkerül a megtakarítási számlára. Van olyan, ahol a hónap végén kerekíti a számlán lévő összeget az app, és a tizedek kerülnek át a megtakarítási számlára. Ez inkább olyan bankoknál és számlákkal működik, ahol eurót vagy dollárt használunk és ezeknek van az egynél kisebb váltó pénzneme. Például 34.6 euró van a számlán, és a bank a hónap végén a 0.6 eurót, vagyis 6 centet áttesz a megtakarítási számlára, ezzel 34-re kerekítve a főszámlán maradó összeget. A forinttal ez azért nem annyira működőképes, mert a fizetendő összeg mindig egész forintra kell, hogy kijöjjön, mivel nincs ennél kisebb pénznemünk, így nem valószínű, hogy 34,6 forint maradhat a számlánkon. Nem világmegváltó összegek ezek, de egy kicsit hozzátesznek ezek is a megtakarításokhoz.
3. egyszeri energiabefektetés
Ha megfordítjuk a kérdést egy pillanatra, és arra fókuszálunk, hogy mi az, amivel észrevétlenül költünk minden hónapban, akkor az előfizetések az egyik legegyértelműbb válasz. A különböző szolgáltatók, mint a Spotify, Netflix és társaik havonta automatikusan levonják az előfizetés összegét, nem is küldenek erről külön értesítést. Vannak olyan szolgáltatások és előfizetések, amiket rendszeres használunk, és megéri fenntartani, viszont vannak olyanok is, amik egyszer hasznosnak vagy akár még szükségesnek is tűntek, de idővel elfeledkeztünk róluk, nem használjuk, viszont fizetünk értük, Emiatt érdemes az új év alkalmából egyszer áttekinteni ilyen szemmel is a havi kiadások listáját és a bankszámláról történő kifizetéseket. Már csak azért is érdemes év elején ellenőrizni ezeket, mert több szolgáltató is ilyenkor emel árat a csomagoknál, így pontosabban tudjuk mérlegelni, hogy használjuk-e annyit a terméküket, hogy megérje ezért az adott összeget kifizetni. Vannak olyan vállalatok is, mint a különböző ételfutár cégek, ahol a szolgáltatás elérhető mindenkinek, aki regisztrál, viszont van egy
4. szükségtelenek
Az előzőhöz kapcsolódó tipp, hogy nem csak előfizetésekkel, de a gyakori költéseinkkel kapcsolatban is gondoljuk át azok mértékét és helyezzük őket perspektívába. Például, amikor nincs kedvünk otthon főzni, ételt rendelünk. Mennyire gyakori ez és egy év alatt menni költség gyűlt össze csak a kiszállítási költségből? Teljesen rendben van az, hogy nem mindig van kedvünk és/vagy energiánk főzni vagy már sokadig nap ugyanazt enni, viszont a kényelmessége ellenére sem érdemes rendszert csinálni a kiszállíttatásból. Helyette, tervezhetünk kicsit előre és elmehetünk mi magunk átvenni az étterem által készített fogást, ha mindenképpen otthon akarunk enni. Ugyanez az elv igaz az olyan vásárlásokra is, amikor nem kell kifejezetten semmi a boltból, de bemegyünk „csak szétnézni” és egy tele kosárral távozunk legyen szó élelmiszerekről, ruhákról vagy akár online vásárlásokról. Minél többször megyünk egy héten boltba, annál többször költünk olyan dolgokra, amik különben eszünkbe sem jutottak volna, de mivel a polcon látjuk, megjön hozzájuk a kedvünk. Nem feltétlenül kell sok ezer forintot elkölteni egy-egy ilyen spontán bolti kiruccanás során ahhoz, hogy ezek az összegek gyorsan összeadódjanak.
5. hobbik
Sokaknál unaloműző tevékenység a hétvégi bevásárlóközpont látogatás, bolti nézelődés vagy online vásárolgatás. Sokat spórolhatunk, ha ezek helyett találunk magunknak más elfoglaltságot, ami nem a pénz költésén alapszik. Tehetünk ezek helyett egy sétát a természetben, elmehetünk egy ingyenesen látogatható kiállításra, vagy persze otthon is maradhatunk kirakózni, társasozni, kertészkedni, valamilyen könyvvel vagy sorozattal kikapcsolódni. Rengeteg olyan tevékenységet találhatunk, amihez nem kell semmit venni, csak az otthon már meglévő tárgyakat újra használni. Ezzel párhuzamosan a szabadidőnket szánhatjuk praktikus készségek elsajátítására is. Ilyen lehet a varrás, amivel megjavíthatjuk, pontosabban magunkra alakíthatjuk a ruháinkat, a kötés-horgolás, amihez ugyan kell fonalakat venni, de a végén hasznosítható ruhákat, háztartási textíliákat kapunk. Online kurzusokat is választhatunk, amik nyelvtanulásra, kódolásra, befektetésre fókuszálnak, vagy éppen egyetemi kurzusokat tesznek változatos tárgyakról tömeg számára elérhetővé. Nem muszáj örökké tanulni és hasznosan tölteni az időnket, de lehet, hogy az ilyen tevékenységek kipróbálásával felfedezzük egy új érdeklődési körünket. ű
6. olcsóbb alternatívák
Természetesen gyakran a magasabb árú termékek jobb minőséget jelentenek, viszont különösen a szolgáltatások esetében nem feltétlenül van lineáris összefüggés a minőség és az ár között, gyakran a márka neve, híresség tesz indokolatlanul drágává egy terméket vagy szolgáltatást. Ezek helyett kereshetünk olcsóbb alternatívákat, ami először időbe telik, de hosszú távon kifizetődő lehet. Az audible például az egyik legnagyobb név a hangoskönyvek világában, de vannak kisebb cégek is, akik nyújtják ugyanazt a szolgáltatást, esetleg még speciálisabb kínálatuk is van, így érdemes lehet felmérni a piacot egy árban kedvezőbb alternatíva megtalálása reményében. Ugyanez igaz lehet az ebook szolgáltatókra is. Ezen a téren érdemes a helyi könyvtárunknál is érdeklődni, hiszen főleg magyar könyvekben nagy kínálattal rendelkeznek, és lehet, hogy van digitálisan is elérhető adatbázisuk még nagyobb szelekcióval, viszont egyszeri regisztrációs költség van csak más szolgáltatók havidíjával szemben.
7.hasznos tagságok
Ahogy már említettük, vannak olyan előfizetések vagy exkluzív tagságok, amiktől érdemes megválni a spórolás érdekében. Cserébe viszont vannak olyanok, amik segítik ezen céljaink elérését. Sok élelmiszerboltnak vannak hűségprogramjai, ami egyszeri ingyenes regisztrációval elérhető. Van, ahol pontokat lehet gyűjteni a vásárlásokkal, van, ahol hetente változó kedvezményeket kínálnak , illetve olyanok is, akik kuponokat adnak bizonyos vásárlási összeg felett. Ezek részben arra számítanak, hogy meg tudják növelni a költésünket az adott üzletben, de tudatosan használva, mi járhatunk jól a végén. Például, tervezhetjük úgy előre a heti bevásárlást és főzést, hogy a kedvezményes termékekre alapozzuk azt. Attól, hogy valami kedvezményes vagy elég sok pontot összegyűjtöttünk persze nem kell ezeket minden alkalommal kihasználni, hiszen miért vennénk kilónként tíz forinttal olcsóbb répát, ha éppen allergiások vagyunk rá, csak azért mert olcsóbb. Ilyen tagság az élelmiszerboltok mellett például a könyvtár is, ahol nem kell havonta fizetni, viszont könyveket, digitális anyagokat is kölcsönözhetünk, illetve sok helyen ingyenes programokat is szerveznek, amikről olvasóként értesülhetünk és részt vehetünk rajtuk.
8. átgondolt étkezés
Nem arra gondolunk itt, hogy egyél kevesebbet, fizess kevesebbet, hanem arra, hogy tervezd meg, mit fogsz enni, készíteni, és ehhez mire van szükség. Azt már említettük korábban, hogy a kedvezményes újságokból, hirdetésekből tudsz tájékozódni az egyes üzletek aktuális kínálatáról, és ezekhez olcsóbban hozzá tudsz jutni, amennyiben részese vagy a hűségprogramjuknak. Ezen túl érdemes szezonális élelmiszereket választani alapanyagként, főleg a zöldségek és gyümölcsök esetében van ennek érzékelhető hatása, és ráadásul környezettudatosabb is szezonális termékeket vásárolni. Segít persze, ha kevés összetevős ételeket választunk. Amellett, hogy fontos a változatos étrend az egészség megtartásához, egyszerűbb és olcsóbb kevesebb alapanyagból összeállított fogásokat készíteni, mint olyanokat, amihez sok egzotikus, más ételekhez ritkán használt összetevő szükséges. Ha változatos ízvilágot akarunk elérni olcsóbban, érdemes lehet a fűszerek változatosságára helyezni a hangsúlyt. Sokszor olcsóbb fagyasztott formában venni például zöldségeket, amiknek ugyanaz a vitamin és tápanyag tartalma így is, mint frissen, viszont ezzel is segíthetjük a spórolásunkat. A legismertebb tipp az étkezés költségeinek csökkentésével kapcsolatban az előre dobozolás. Ez segít, hogy ne kelljen sokféle összetevőt venni, egész hétre, vagy legalábbis minden munkanapra legyen kész főtt étel a hűtőben, és hét közben már ne kelljen bevásárlással foglalkozni. Kevesen élvezik öt napig ugyanazt enni, így jó ötlet lehet minden héten 1-2 adagot lefagyasztani, hiszen így sokkal tovább eláll, és hét közben egy korábban lefagyasztott másik fogást elővenni. Ez kicsit változatosabbá tudja tenni az étrendet amellett, hogy megtartja az előkészítés és dobozolás praktikusságát.
9. vásárlás helyett
A számlák fizetése mellett az új dolgok beszerzése a legköltségesebb. Sok esetben vannak alternatívák, amikkel meg tudjuk oldani a helyzetet, de nem kerülnek annyiba. Például, valamilyen házkörüli felújításhoz vagy kerti munkához szükség van egy eszközre, gépre. Ha tudod, hogy ezt azon a speciális alkalmon kívül alig használnád, keress olyan lehetőségeket online, ahol ki lehet bérelni ezeket másoktól néhány órára. Ezzel rengeteget spórolsz magadnak, és nem áll eggyel több eszköz a garázsban. Ruhák esetében is működik a kölcsönzés, különösen elegáns ruháknál érdekes ez, hiszen azért felesleges egy öltönyre vagy koktél ruhára beruházni, hogy kétévente egy esküvőre elmenj benne. Nem csak kölcsön venni, de cserélgetni is lehet a ruhákat. Több városban is szerveznek ruha csere programokat, viszont baráti társaságokkal is lehet saját ruhákat vagy éppen gyerekruhákat cserélgetni, ha meguntad a sajátjaidat, de jó állapotban vannak és nem vennél újat.
10. célok
Sokkal könnyebb úgy spórolni és esetleg lemondani némi kényelemről, ha tudod, hogy mi ezzel a célod, miért csinálod mindezt. Így még mielőtt nekiállnál a kiadásaid elemzésének és azonnal lemondanád az összes előfizetésedet, nézz az éves és hosszú távú terveidre. Kezdheted azzal a tervezést, hogy egy vészhelyzeti megtakarítást indítasz. A havi kiadásaidat látva meg tudod tippelni, hogy mekkora összegre lenne szükséged egy olyan vészhelyzetben, ha elveszted a munkádat, hirtelen nagyobb javításra szorul a házad vagy autód, baleset/betegség miatt egy szerettedről kell gondoskodnod vagy bármi hasonló történik. Emellett azt is állapítsd meg, hogy mi az a nagyobb kiadás, amit erre az évre tervezel, de nem szükséglet, hanem inkább vágy. Lehet ez egy görögországi utazás, egy elektromos roller megvásárlása, egy Balaton melletti hétvége egy ötcsillagos szállodában, vagy bármi, ami a szokásosnál jóval többe fog kerülni. Erre a kettőre érdemes spórolni, és ezeket a célokat jól rögzíteni magadban, hogy motiválni tudjanak.
Reméljük, hogy a tippek hasznosnak bizonyulnak és észrevétlenül elérhetővé válnak az álmaid. Az apró lemondások fokozatosan összeadódnak és végül nagy hatásuk lesz. Sok sikert kívánunk a spóroláshoz és célok megvalósításához!
források: www.asb.co.nz, www.ramseysolutions.com, www.eringobler.com, www.nerdwallet.com, www.due.com
képek forrása: www.unsplash.com, www.pexels.com